Home / Gümüş  / Süs Eşyasından Fazlası; Gümüş

Süs Eşyasından Fazlası; Gümüş

Kıymetli beyaz parlak maden; İnsanlık tarihinin yerleşik hayata geçmesinden, günümüze kadar gelen element; gümüş…

Gümüş; kaynaklarda M.Ö. 3100 yıllarında Mısırlılar ve M.Ö. 2500 yıllarında Çinliler ve Persler tarafından kullanıldığı belirtilmiştir. İlk olarak Romalıların gümüşü işlediği söylenmektedir.

Altın ve bakırdan sonra keşfedilmiştir. Tabii halde az olup, çok derinlerde bulunan gümüş, yeryüzünde altın miktarından fazladır. Fakat altın az miktarda olmasına rağmen dünyanın her yerine yayıldığı için daha önce kullanılmaya başlamıştır.

Birçok uygarlık tarafından süs eşyası olarak kullanılmış olan gümüş, bundan çok daha fazlasıdır. Jül Sezar da bunun bilince bir liderdi. Romalılar; küçük gümüş parçacıklarını, yanıkları, kesikleri ve yaraları tedavi etmek için kullanıyordu.

Gümüş kaplar suyu temiz ve saf tuttuğu için; sadece gümüş kabı olan askerlerin askere gitmesine izin veriliyordu. Ayrıca temiz su kaynağı bulmanın güç olduğu dönemlerden gelen alışkanlıkla büyük uygarlıklar sularını, gümüş kaplarda muhafaza ederek temizlenmesini sağlıyorlardı.

Tarihte aristokrat aileler sağlıklı olabilmek için gümüş çatal, bıçak, kaşık takımları kullanmaya özen göstermişler. Belli ki ‘’Ağzında gümüş kaşıkla doğmak’’ deyimi buradan geliyor. Doğuştan kısmetli olmak…

Gümüşün ten ile temasının birtakım hastalıkları engellediği ve antibakteriyel özelliği günümüzde de ortaya çıkmıştır; hatta gümüşün ilk antibiyotik madde olduğu düşünülmektedir. Modern tıbbın babası sayılan Hipokrat, notlarında gümüşün iyileştirici ve enfeksiyon oluşumunu azaltıcı bir madde olduğunu belirtmiştir.

Gümüşün ruhsal olarak da dengeleyici etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Asabi ve çabuk parlayan insanları sakinleştirdiği, sıkılgan insanlarınsa kendilerine güvenmelerini sağladığı için gümüş takı kullanmaları tavsiye edilir.

Barbaros Gümüş
Erkek yüzüğü
99.90TL

Cadde Gümüş
Erkek Yüzüğü
128.90TL

Evet… Neyse ki gümüş takı modellerinde hem erkekler hem kadınlar için büyük çeşitlilik söz konusu. Modaya ve kişisel zevklerinize uygun, kendinizi iyi hissettirecek, aynı zamanda değerli, fakat her bütçe tarafından ulaşılabilir olan nefis modeller bulabilirsiniz.

SoChic
Ametist koleksiyonu gümüş kolye: 399TL
Ametist koleksiyonu gümüş yüzük: 249TL

BONUS:

Gümüş Ay’ı, Altın Güneş’i Temsil Eder

2010 senesinde Helga Prignitz – Poda’nın gerçekleştirdiği “Fil ve Güvercin: Diego Rivera ve Frida Kahlo’nun Çelişkili Sanatı’’nda ay ve güneşi şöyle anlatıyor:

‘’Meksika kültürüne damgasını vuran düalizmdir; güneş ve ay arasındaki zıtlıktır. Aztek yaratılış efsanesine göre güneş, yeryüzünün üzerine düşüp onu mahvetmemek için insan kurbanlara muhtaçtı. Başka halkların da efsanelerinde gökyüzü olayları ve Semavi aşıklar güneş ve ay merkezi bir rol oynar.

Ay kadındır… Güzledir; ama değişkendir. Güneş ise erkektir. Büyük bir dinginlik ve kayıtsızlık içinde, muntazaman gökyüzündeki yolunu izler. Çoğu efsaneye göre güneş ve ay birbirleri için yaratılmışlardır; ama bir türlü kavuşamazlar…

Frida Kahlo; pek çok resminde güneş ve ayı, Diego Rivera ile olan kendi aşk hikayesini anlatmak için metafor olarak kullanmıştır. Diego, Frida’nın güneşidir; Frida ise ay tanrıçasıdır. Frida Kahlo güneşle ayın birleşmesindeki imkansızlığı, resimlerinde çeşitli biçimlerde dile getirir.’’

Mor Takı Gümüş
Ay ve Güneş Kolye: 76TL

Yazan: Gülgün Günaçık / Jewelry Designer

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.