Home / Haberler  / Yeter ki Sat

Yeter ki Sat

Her şey de olduğu gibi alışverişte de global bir değişim söz konusu. Yurt dışında örneklerine sıklıkla rastladığımız, ülkemizde ise son yıllarda artmaya başlayan ve ortak mağaza ya da fuar mantığında işleyen bir oluşum… Henüz tam olarak adı konmasa da bu sistemin, şimdilik herkesi memnun edecek nitelikte.

Ekonominin daralması firma ve markaları küçültmeye itti. Bu sebeple de oldukça farklı ve bir o kadar da verimli olacak yeni sistemler, oluşumlar ortaya çıkmaya başladı. Kısaca Ortak platform diye adlandırabileceğimiz bu tarz sistemler, yurt dışında var oluşunu halen başarıyla sürdürmekte. Ülkemizde ise yeni yeni filizlenmeye başladı.

Ortak platformlar öncelikle ‘ofis’ hizmetleriyle hayatımıza girdi. Paylaşımlı ofisler, sanal ofisler derken, ofis kiralama ve hizmetlerini minimum maliyete indirdi. Birçok insan bu hizmetlere yeni alışmışken, showroom, mağaza ve dükkan konseptinde de ortak platformlar çıkmaya başladı karşımıza.

Bu nasıl bir hizmet ya da oluşum?

Farklı sektörlerden marka ve tasarımcıların yer aldığı; ayakkabıdan takıya, yemekten sanata kadar uzanan geniş bir yelpaze… Şık konseptlerde ve iyi lokasyonlarda açılan mağaza ve dükkanlar, farklı markaları tek bir çatı altında topluyor. Fuar mantığıyla hareket eden bu oluşumlar size, ister yıllık isterseniz aylık olarak kiralama olanağı veriyor. Aynı mimari detaylarla, aynı bölgede tutacağınız dükkan veya mağazaya göre oldukça uygun bir fiyata, elit bir yere sahip olmuş oluyorsunuz. Üstelik; reklam ve dolayısıyla müşteri bulma problemi de minimuma iniyor.

Kuyumcular için de olsa…

Karma sektörlerde halen yapanlar var. Ya kuyumculuk sektörü? İşte tam da bu noktada devreye Passage473 giriyor devreye. Sektörel bir gerekliliğin ihtiyacına cevap veren oluşum, şimdilik 25’den fazla sunuma hazır vitrin barındırarak, kısa dönem kiralamaya fırsat tanıyor.

 

Passage473; kuyumculuk sektörünün ana oyuncuları hariç Kuyumcukent, Vizyonpark ve Kapalıçarşı dahilinde üretim yapan, tasarım gerçekleştiren, ancak ürünlerini sergileme ve pazarlama sıkıntısı çeken üretici, tasarımcı ve tedarikçilere destek olarak, sürekli müşteri potansiyelini oluşturacak personeliyle de sizlere pazarlama desteği sunuyor. Verdikleri dil desteği de cabası…

 

Tüm bu oluşumlar, ekonomik sebeplerden üretemeyen, üretse de pazarlayamayan küçük ölçekli kobi ve tasarımcılara destek niteliğinde. Buradaki asıl soru şu: Yıllardır dünyanın ve diğer sektörlerin başkalaşımına tanık olup hayranlıkla seyrederken, kuyumculuk sektörü olarak bu değişimin neresinde yer alacağız? Yoksa hala sadece bahaneler mi üreteceğiz?

Yazan: Gonca Çipe

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.