Home / KÖŞE YAZILARI  / Fiske  / Sektörü yöneten kurumlar

Sektörü yöneten kurumlar

İhracatçılar Birliği,

19 Şubat günü yapılan kahvaltılı toplantıda gördük ki Birlik dersine çok iyi çalışmış. Müşterilere ulaşma ve ihracatçılarımız ile bir araya getirme konusunda büyük gayretleri var. Çalışmalarından dolayı kendilerini kutluyoruz. Orada bazı önemli cümleler kuruldu. Biz yeni pazarlar buluruz ve sizleri onlarla bir araya getiririz ancak ondan sonrası size ait. İlişkileri geliştirmek, yönetmek, sipariş almak, satış yapmak sizin sorununuz dediler.

Bazı arkadaşlar bu konuyu dile getirdiler hatta satış pazarlama okulu açmaya kadar da işi götürdüler.

Kimileri neredeyse siparişleri de birlik alsın gibi bir beklenti içindeydi!

 

Önce şu tespiti yapalım ve kabul edelim.
Türkiye Kuyumculuğu Satış ve Pazarlamayı bilmiyor!
Zaten bazı arkadaşlar konuyu bu şekilde gündeme getirdi. İngilizce bilen birilerini fuarlara götürerek bu işlerin olmayacağını yıllardır dile getiriyoruz.

Türkiye nin satış ve pazarlaması sadece fiyat üzerinden yapılır! Müşterinin aldığı fiyatın altına girersin malını satarsın. Böyle olunca kimse kalifiye elemana ihtiyaç duymuyor veya nasıl yapılacağını bilmiyor.

Toplantı yaklaşmakta olan İstanbul Fuarı ile ilgiliydi ancak insanlar çok dolu, söylemek istedikleri çok şeyler var, söyleyemedikleri çok şeyler var. Böyle olunca birçok konu ve problem konuşuldu ve orada kaldı.

 

Kuyumcukent,Vizyonpark yönetimleri ne iş yapar?

10 daireli bir apartmanda yönetim ve yöneticilik ile ilgili konular nelerdir? !
Teknik arızaların giderilmesi, elektrik, su faturalarının ve görevlinin maaşının düzenli ödenmesi ve bunlar için gerekli aidatın toplanması…

Kuyumcukent kompleksi Vizyonpark dahil 10 daireli apartman yönetilir gibi yönetiliyor!

Kuyumculuk sektörünün neredeyse % 80 lik kısmını barındıran ve 18 000 kişinin çalıştığı söylenen böyle devasa bir yapılanmanın teknik arızalar, elektrik, su faturaları ve çalıştırdığı personelin maaş ödemelerinden daha fazlasını yapması gerekiyor!
Ankara da Bakan nezaretinde stratejik toplantılar yapılıyor. Saatlerce tartışılıyor ve Kuyumculuk sektörü Türkiye nin ihracat yapan ve rekabet edebilir 47 stratejik sektöründen biri olarak görülüyor. Kuyumcukent kompleksinin bundan haberi var mı? Günlük ihtiyaçları gidermekten başka çalışması olmayan yönetimler bu sorumluluğun gereğini nasıl yerine getirecekler? Bir planları var mı?

 

Kuyumcular Odasına gelince;

30 sene önce çözdüğümüz düşük ayar konusu daha fecaat biçimde önümüzde duruyor! Kimin ne yaptığını iyi kötü herkes biliyor. Perakende mağazalara göstermelik ayar kontrolleri yapmakla bu iş çözülmez. Düşük ayardan ceza almış bir kuyumcu var mı bilmiyorum, biz hiç duymadık! Başkan diyor ki yaptırım yetkimiz yok! Öyleyse bu cümle sözün bittiği yerdir.

 

4 ay taksiti kimler istiyor?

Sektörde son günlerin en gözde konusu altında kredi kartına taksitin kaldırılması. Devlet böyle bir karar aldıysa ve değiştirmek istemiyorsa bir bildiği vardır… Neden böyle olduğunu herkes biliyor.

 

Bu konu konuşulurken en çok kullanılan kelime tefecilik!
Sektörde Altın finansmanı da resmi gayri resmi olarak büyük ölçüde kredili olarak dönüyor ama adına tam olarak kredi mi demek lazım yoksa yukarıdaki kelimeyi kullansak daha mı doğru olur adını siz koyun…

 

Belki de gerçek kuyumculuk ile bazı şeyleri ayırmanın zamanı çoktan gelmiş olabilir.

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.