Home / RÖPORTAJ  / Paylaşmazsam Olmaz

Paylaşmazsam Olmaz

Dünya, bambaşka bir yöne ivmeleniyor. Politik hareketler istediği kadar devam ededursun, insanlar artık birbiriyle etkileşim halinde. Buna ciddi anlamda da ihtiyaç var. Ekonomik nedenlerin dışında en çok da bu yüzden farklı iş alanları ortaya çıktı: Paylaşımlı ofisler. Kuyumcukent’te hizmete giren Work473 de bunlardan biri… Özel bir farkla; sektörde bir ilk!

Kuyumculuk sektörü radikal değişimlere en çok ihtiyaç duyan bir sektör. Kalın ve eskimiş kabuğun atılması, yeni fikirlere “Merhaba” demesi gerekiyor hızlıca. Bu anlamda her zaman gelişim ve yenilik peşinde koşan, sektörün duayenlerinden bir isim Aytaç Kamar, Dünya’da ve son yıllarda da Ülkemizde oldukça yayılan bir projeyi, oluşumu Kuyumcukent’e kazandırdı: Paylaşımlı ofis; Work473. Yeni çıkan bu olguyu ve detaylarını kendisine sorduk…

Öncelikle hayırlı olsun; yeni bir oluşum gerçekleştirdiniz: Paylaşımlı ofis. Paylaşımlı ofisler son dönemlerde oldukça revaçta. Nedir paylaşımlı ofis?

Paylaşımlı ofis konsepti hayli popüler olmasına rağmen aslına bakarsanız birçok iş kolunda fazlaca bilinen bir oluşum değil. Biz de sektörümüzün ihtiyaçları doğrultusunda bu konsepti uygulamaya çalıştık. Paylaşımlı ofis; içinde hazır ofislerin, kişiye özel çalışma alanı ve ortak çalışma alanının bulunduğu, her şey dahil hizmet veren ofis kompleksi. Paylaşımlı ofise sadece bilgisayarınızı alıp gelerek hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz; üye olduğunuz takdirde, ekstra ücret ödemeden kompleks içerisindeki tüm hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz. Paylaşımlı ofisler profesyonel anlamda oldukça önemli, çünkü birçok kişi ile aynı çatı altında fakat farklı işler yaparak işinizi geliştirmeniz mümkün. Tek düze bir ofis alanından ziyade farklı iş kollarından birçok kişi aynı ortamda çalışabiliyor; bu da herkese faydalı olacak bir sinerji yaratıyor.

Peki paylaşımlı ofisler neden tercih ediliyor, avantajları nedir?

Tek başınıza ofis tutacağınız takdirde ödemeniz gereken depozito, kira, elektrik, su, internet, aidat, stopaj gibi masrafları ödemek yerine her şey dahil sistemle size ait bir ofis alanı, size özel bir masa ya da ortak çalışma alanını kullanmak üzere üyelik yapabiliyorsunuz. Bunun haricinde sekretarya hizmetinden faydalanıp çağrılarınızı, kargolarınızı, hatta günlük arama notlarınızı takip ettirebiliyorsunuz. Ofiste ihtiyaç duyduğunuz yazıcı ve tarayıcı da mevcut; tüm gün çay-kahve hizmeti de var. Yani fatura, stopaj, tamirat, temizlik ve personelle ilgili hiçbir sorumluluğunuz olmuyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu ortamda birçok profesyonelle aynı alanı paylaşmış oluyorsunuz ve bu da işlerinizle alakalı muhakkak avantaj sağlayacak bir atmosfer ortaya çıkarıyor. İster fiziki isterseniz de sanal ofis şeklinde Work473’ten yararlanabiliyorsunuz.

Yukarıda Sanal Ofisten bahsettiniz; nedir sanal ofis, nasıl çalışır?

Sanal ofis genellikle fiziksel bir çalışma alanına ihtiyaç duymayan kişilerin tercih ettiği bir sistem. İçerisinde paylaşımlı ofisimizi yasal adres olarak gösterebilme, sekreterimizin telefonunuzu yanıtlayıp adınıza not alarak uygun olmanız halinde size aktarması, uygun olmamanız halinde müşterinizin notunu e-mail ile size göndermesi gibi özellikleri barındıran bir hizmettir. Bunların haricinde tebligat, posta – kargo alımı gibi hizmetler de mevcut. Ticari hukuk yönetmeliğinde tamamen legal olan bir uygulama; yasal adres gösteriminde şirketinizle ilgili tüm kayıtları adresimiz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Work473’e sadece paylaşımlı ofis demek doğru olur mu?

Sanal ofis genellikle fiziksel bir çalışma alanına ihtiyaç duymayan kişilerin tercih ettiği bir sistem. İçerisinde paylaşımlı ofisimizi yasal adres olarak gösterebilme, sekreterimizin telefonunuzu yanıtlayıp adınıza not alarak uygun olmanız halinde size aktarması, uygun olmamanız halinde müşterinizin notunu e-mail ile size göndermesi gibi özellikleri barındıran bir hizmettir. Bunların haricinde tebligat, posta – kargo alımı gibi hizmetler de mevcut. Ticari hukuk yönetmeliğinde tamamen legal olan bir uygulama; yasal adres gösteriminde şirketinizle ilgili tüm kayıtları adresimiz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Work473’ten insanlar nasıl faydalanacak?

Tüm iş ağlarında olduğu gibi bizim sektörümüzde de rekabet olmasına rağmen Kuyumculuk sektörü derin bir bağla bağlanmış bir ağ… Kendi içinde en çok etkileşime ve yardımlaşmaya ihtiyaç duyan, bununla beslenen bir sektör; gelişme açısından birbirine çokça yardımda bulunan ve büyük bir aile şirketi gibi hareket eden bir oluşum. Work473 de tam bu noktada sektörümüze daha da kenetlenme sağlayacak bir alan. Üretim, bizler için oldukça değerli. Buraya yurt dışından herhangi bir firma, tasarımcı, Kapalıçarşı’dan bir esnaf ya da programcıların; yani bu sektörde yer almak isteyen her iş kolundan kişi ya da firmaların üyelik yapması, yine bu alanda işini sağlayan bir firma sahibi üye veya bir atölye üye ile birebir diyaloğa girmesini sağlayabilecek bir ortam. Wor473’ün hazır mağazasına işini taşıyan bir firma sahibi de yine ülkemize yatırım yapmak isteyecek, burayı kısa süreli ofis olarak kiralayacak yabancı firmalarla etkileşime girebilecek. Biz bu alanda birçok farklı iş kolundan insanın bir araya gelerek birbirine fayda sağlayacağını ön görüyoruz. Belki tek başına çözüm ortağı bulamayan kişiler ya da firmalar bu alanda çözüm ortaklığı sağlayabilecek.

“Work473’ün misyonu, kolektif çalışmayı özendirmek ve katma değerli mal üretmenin farkındalığını yaratmak ve bu konuda öncülük etmektir. Amaç, sektörün önünü açmak ve değişimine ortak olmak. “Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek deliliktir” der, Albert EinsteinBizim sektörün de aynı şeyleri yaparak bir çıkış yolu bulması mümkün değil…”

Kuyumcukent’te böyle bir oluşum yoktu; bu ilk… Ne gibi etkinlikler yapmayı planlıyorsunuz?

Yine sektörümüzü geliştirmeye yönelik etkinlikler yapma niyetimiz var. Belli aralıklarla rutine oturtarak tasarımcıların ve programcıların sıkıntılarını dile getirebilecekleri, paylaşımda bulunabilecekleri panel, seminer, workshop, forum gibi programlar, hatta sanatsal faaliyetlere de zemin oluşturmasını hedefliyoruz. Atölyecilerimizi firmalarla buluşturabileceğimiz sektörel buluşmalar, yine tüm kollardan ortaklık sağlanabilecek etkinliklerle sinerji yaratarak fayda sağlamak niyetindeyiz. Hep vurguladığım gibi: En önemlisi “Katma değerli mal” üretmek. Bunlara ek olarak hali hazırda etkinlik alanımız dışarıdan da eğitim ve toplantılar için açık olacak. Bir firma olarak çalışanlarınıza eğitim vermek isterseniz veya bir lansman gerçekleştirmek isterseniz de etkinlik alanını kullanmanız mümkün.

İstediğiniz randımanı yakalarsanız, gelecekte başka yerlerde de açmayı planlıyor musunuz?

Bahsettiğim gibi şu an önceliğimiz kuyumculuk sektörü… Herkese hitap ederek yol almak mümkün; ancak önümüzdeki günler ne getirecek görmek lazım. Elbette istediğimiz yolda ilerleyebilirsek neden olmasın? Yine de burada başlattığımız projeyi layıkıyla sürdürmek en büyük önceliğimiz ve yapılacak çok şey var. Önümüzdeki süreci iyi değerlendirip herkese faydalı olacak şekilde hakkını vermek istiyoruz bu oluşumun.

Teşekkürler… Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

İnanıyoruz ki; buradan sağlanacak başarı herkesin başarısı haline gelecek. Biz bu oluşumu ve burada yer alacakların, çıkacak sinerji ve ortak çalışmalarıyla sektörümüze en üst seviyede fayda getirmesini hedefliyoruz. Mikroda atılan adımların, makro ölçekte herkese dönüşüm getireceği fikrindeyiz.

Röportaj: Gonca Çipe

Fotoğrafçı: Mustafa Okur

Fotoğraf: Enes Aydemir

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.