Home / KÖŞE YAZILARI  / Fiske  / Ölçemediğiniz Şeyi Yönetemezsiniz!

Ölçemediğiniz Şeyi Yönetemezsiniz!

Başlıktaki ifade yönetim dehası Peter Drucker’ın işletmecilikte klasik olmuş bir sözüdür. Biraz iddialı gelebilir, zorunuza da gidebilir ama maalesef doğrudur. Yönetmek karar almak, karar almak tercihte bulunmak, tercihte bulunmak ise karşılaştırma yapmak demektir. Doğru karşılaştırma yapabilmeniz için elinizde sağlıklı bilgi olması lazım.

 

Dolayısıyla işine saygı duyan bir yöneticinin ilk yapacağı şey de işiyle ilgili bilgi sahip olmaktır. Sadece uzmanlık bilgisinden bahsetmiyorum. İşi yaparken her an üretilen verinin kayıt altına alınması, işlenerek bilgiye dönüştürülmesi ve bu bilginin karar alma süreçlerinde kullanılmasından bahsediyorum.

Türkiye de 6000 üretici var, 35 000 perakende mağaza var, sektörde çalışan sayısı 250 000 dir.
Bu rakamların hiç birinin bilimsel bir alt yapısı ve gerçekliği yoktur! Kim nerede nasıl saymış, ölçmüş? Yıllardır ağız alışkanlığı ile söylenen sözler!

 

Türkiye nin altın ihracatı kabaca 4,5 milyar dolardır. Bunun 2,5 milyar doları külçe altın vs dir. Katma değerli takı vs ihracatı 2 milyar dolar civarındadır. Pırlantalı ihracat % 3-4 bu konuda bizi ciddiye alan yok. Biz altın takı ihracatçısıyız. Bu ihracatın yarısından çoğu 18 ve 21 ayardır. Ortalama 18 ayar üzerinden gidersek ve 3 dolar ortalama işçilik olarak hesap edersek. % 10 işçilik rakamı buluruz ki bunun karşılığı 200 milyon dolar gerçek katma değer rakamıdır.

Üzülmeye gerek yok. 36 milyar dolar ihracatı olan otomotiv sektöründe katma değer 2 milyar dolardır. Biz daha iyi durumdayız.

 

4,5 milyar dolar olan ihracatı 6 milyara sonra 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz söylemleri çok güzel hedeflerdir ama bunları kiminle gerçekleştireceksiniz? Üretim yapacak olanların bundan haberi var mı? Bu işler % 80 üretimin yapıldığı Kuyumcukent kompleksi ile yapılabilecek işler. İhracat rakam artışları verilirken üreticilere soruldu mu? Görüşleri alındı mı? Bu işleri yapmak için Kuyumcukent üretim üssünden başlamamız gerekiyor. Neler oluyor, nasıl olacak, acaba olur mu diye…

 

Bu konuda Kuyumcukent’in gerçek sahipleri yalnız, sahipsiz, boynu bükük, yılgın…

Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz! Önce gerçek rakamları ve istatistikleri ve envanterleri ortaya koyacaksınız ki neresinden nasıl başlayalım ve plan program yapabilelim. Türkiye nin altın takı konusunda gerçek üretim kapasitesini kim biliyor? İddia ediyorum kimse bilmiyor! Bunu bilmek için iş gücü profilinin ve işyeri kapasitelerinin doğru şekilde tespit edilmesi gerekir.

 

Gerçekten sektörde üretim yapan işletme sayısı kaçtır? Kapasiteleri nedir? Kaç kişilik işletmelerdir? Örnek olarak; 5 kişilik kaç işletme, 5 ile 15 kişilik kaç Atölye gibi bir istatistik elimizde yok!
Çalışanların eğitim seviyesi nedir? Mavi yakalı kaç kişi, Beyaz yakalının oranı nedir?

 

Bu sektörde kaç Mıhlayıcı var, kaç Tezgah elemanı, Dökümcü, Sadekar, kaç Ocakçı çalışıyor?

 

Bunların hiçbirini bilmiyoruz. Bilmediğimiz rakamların üstünden hedef rakamlar vermek ne kadar gerçekçi?

 

Kuyumcukent ve Vizyonpark ta kaç kişi çalışıyor? En yaygın söylenti toplamında 18 000 kişi çalışıyor. Diğer tarafta bazı yöneticilerin verdiği röportajlarda sadece Kuyumcukent te aynı dergide bir yerde 20 000 başka bir yerde 25 000 kişi çalışıyor deniyor!

 

Sektörümüz Altın ve Döviz rakamları dışında başka rakamlarla uğraşmayı pek sevmez. Bu nedenle sektör adına yapılan işler hep günü kurtarmak adına ve el yordamıyla yapılır.

 

Bu yüzden Ortadoğu coğrafyasından başka yere mal satamıyoruz çünkü Amerikan, Alman, Çin standartlarında ve istedikleri kalitede mal üretecek alt yapımız ve kapasitemiz yok! Dökümanlar tam olacak, terminler tam çalışacak, standartlar değişmeyecek, çok sipariş gelince kalite düşmeyecek… Mevcut şartlarda bunlar bizim işimiz değil!

 

Eskiden idare amiri, İdare Müdürü vardı idare ediyorlardı. Zamanla bu ünvanların adı yönetici oldu. Bulunduğu kurumu alsın, yönetsin yukarı taşısın istendi ancak isminin değişmesi kurum ve kişileri çok değiştirmedi! İdare etmeye devam ediyorlar.

 

Kainatın matematiği vardır, davranışlarımızın bile matematiği vardır. Dolayısıyla ancak sayıları da okumayı becerebilenler doğru yöneticilik yapabilirler.

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.