Home / KÖŞE YAZILARI  / Fiske  / Kuyumcukent notları

Kuyumcukent notları

1.  Kuyumcukent te kullanılan su ve elektrik sayaçlarının piyasa fiyatlarını biliyor musunuz? Kiaş ın sizlere kaça sattığını biliyor musunuz?
Halen yönetim su sayaçlarını KDV dahil 1184 tl ye satıyor. Piyasada tek alırsanız 320 tl toptan alırsanız artık kaça gelir bilmiyoruz. Ankara Belediyesi bunları 200 tl ye takıyor.
Sayaçların 10 yılı doldurduğu için değiştirilmesi gerektiği söyleniyor ve işletmeler zorunlu olarak değiştirmeye zorlanıyor. Bu sayaçların 10 yılda değiştirilme zorunluluğu nereden çıkmış, neye göre değişiyor? Bizim aldığımız bilgiler kalibrasyon yapılır ve bozuluncaya kadar kullanılabilir.

 

2. Duman dedektörleri nin piyasa fiyatı ile Kiaş ın fatura ettiği rakamlar hakkında bilginiz var mı? Piyasa da 28 dolar bize 90 dolara satılıyor. Ben dışarıdan kendim satın almak istiyorum dedim. O zaman bizim teknik elemanlar takacak tanesi 100 dolara dediler!

 

3. Kuyumcukent içinde bir yerden bir yere kablo çekmek istiyorsanız teknik ekipten birini yanınıza vericez takip edecek deniyor ve saatine 100 tl fatura kesiliyor. Bu arada teknik eleman nereden nereye çekeceğinize bakıp gidiyor.

 

4. İşletmenizde su tesisatı ile problem varsa veya sprintler ile ilgili bir durum varsa bunun tamiratını yapabilmek için ilgili vananın kapatılması gerekiyor. Vana kapatmanın bedeli 200 tl.

 

5. Tamir tadilat izni alacaksanız harç vs tutarı yaklaşık 1000 tl civarında ancak ilk defa bu yer tadilat görecekse ve açılacaksa o zaman 1500 tl. Kapalı yerlerin açılması ilginç bir şekilde teşvik ediliyor.

 

6. Kuyumcukent te yasak olmasına rağmen sigara içiliyor! Aslında göz yumuluyor. Yöneticiler bu konuda esnaf ve yer sahipleri ile kavga etmek istemiyor, şirin görünmek istiyor ve göz yumuyorlar. Kuyumcukent te sigara içilecek özel bir alan yapmıyorlar. Bu konuda gelen cezaları da sigara içmeyenler dahil herkes ödüyor!

 

7. Kuyumcukent AVM ve Fabrikalar kısmı olarak iki bölüm. AVM kısmına perakende için dışarıdan herkes girebiliyor. Fabrika kısmına neden dışarıdan gelen insanlar giriyorlar? Güvenlik anlamında büyük zafiyet!

 

8. AVM dediğimiz Alışveriş Merkezi; 10.00 ve 22.00 arası açık bir işletme. Perakende veya artık toptan alışveriş yapmak için gelen insanlar, müşteriler var.
Diğer AVM ler ile karşılaştırdığınızda tuvaletler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Herhangi acil bir durumda ambulans veya acil servis olmadığını biliyor musunuz? Sizleri anlaşmalı yakın hastanelere yönlendiriyorlar. Doktor ve hemşirenin bulunduğu birim özel iş güvenliği firması ve bu işlerle bir ilgisi yok.

 

9. Kuyumcukent meydan dan içerilere doğru girdiğinizde ortamın daha karanlık olduğunu görürsünüz. Meydan dışındaki yürüyen merdivenler sürekli bozulur, arıza yapar.
Kuyumcukent te bulunan ekranlar ve meydandaki büyük led ekran uzun süredir çalışmıyor!
Meydan dışında kalan kısımlarda yeteri kadar kışın ısınamazsınız yazın yeterli soğutmayı sağlayamazsınız. Mazeret hep en baştan hatalı yapılmış inşaat vs dir ve yetmiyordur! Gerçekten öyle midir?
Meydan ve meydanda ki perakende mağazalar ve görüntü önemlidir gerisi ne yaparsa yapsın.

 

10. Burası AVM birinci katlarda yer açacaksanız mecburi vitrin yapacaksınız deniyor ama dinleyen yok! Peki ikinci katlarda yerleri olanların günahı nedir?

 

11. Kuyumcukent te ısıtma veya soğutma sistemi sabah kaçta açılır ?Akşam kaçta kapanır bilginiz var mı? 10 ve 10 çalışan bir AVM de neden sistem geç açılıp erken kapatılıyor? Tasarruf için kafamıza göre kapatıyoruz ya da tam kapasite açmıyoruz demeyeceklerdir tabiki…

 

12. Kuyumcukent te işletmelere klima bağlamak yasak! Resmi olarak başvurursanız yönetim size olumsuz cevap verecektir. Peki kaç firma klima bağlatmıştır biliyor muyuz? En son bildiğim rakam 110 civarında klima bağlanmış. İşler ahbap çavuş ilişkileri şeklinde yürür gider.

 

13. Geçtiğimiz günlerde fabrika kısmında bir kişinin beklerken asansörün butonlarını parçaladığını gördük! Bunu çeşitli ortamlarda paylaştılar ve insanlar böyle şeyler yapıyorlar. Biz nelerle uğraşıyoruz dediler. Bu kişi bu işi neden yapmıştır hiç merak eden oldu mu? Çünkü asansörler doğru çalışmıyor insanları kanser ediyor!

 

14. Yaklaşık 200 civarında yabancı firma Kuyumcukent te ofis,mağaza ve toptan satış yerleri açtılar. Gelen firmaların neredeyse %90 ına daha önce 6-7 dolar işçiliklerle ürün satabiliyorduk. Şu anda bu firmalara üreticilerin satış rakamları 1.50 usd ile 3.0 usd seviyesindedir.
Bu konuda işletme ne düşünüyor? Belki burada Kiaş ın amacı nedir onu sormak gerekir. Biz Kuyumcukent’i teknik olarak işletmek ile sorumluyuz gerisine karışmayız diyebilir.
Kat maliklerinin mallarının değerlenmesi için uğraşıyoruz diyebilirler.

 

15. Kuyumcukent te ara ara kaçak elektrik su kullananlar konusu gündeme geliyor. Yönetim bunu ne kadar takip ediyor? Tespit ettiklerine yaptırımları nedir? Şu anda kaçak kullanım durumları nedir?

 

16. Kuyumcukent te maliyeye kaydı olmadan çalışan işletmeler var. Bunlar çeşitli seçimlerde kaldırıcaz şeklinde vaad olarak gündeme geliyor ancak devamında kimse takibini yapmıyor. Bu içinden çıkılmaz tesbiti zor bir konu mudur? Ayrıca böyle çalışanları tespit etmeyelim idare edelim şeklinde düşünenlerde fazlasıyla var.
Maliyeye kayıtlı ve onlarca sigortalı çalıştıran vergi veren işletmelerin günahı nedir? Eşit şartlarda rekabet, Saygı ve Vicdan bu işin neresinde?

 

17. Kuyumcukent te bazı boş dükkanların izin almadan birileri tarafından kapı açılarak içeride çalışıldığının örnekleri var. Bu insanlar bu cesareti nasıl buluyorlar? İş yeri sahibi ayda yılda bir geliyor ve bakıyor birileri mesken tutmuş içeride çalışıyorlar. Burada bazı kişilerden cesaret almış destek görmüş olabilirler mi?

 

18. Kuyumcukent AVM için reklam adı altında extra paralar toplanıyor! Bu ödemeler sadece AVM tarafında yapılıyor Fabrikalar kısmı dışında tutuluyor. Bu ayrımın yapılmasına kanun izin veriyor mu? Burası bir kooperatif işletmesi ve bu şekilde ayrımları yönetim olarak yapabilir mi? Yapamaz. 5/4 genel kurul kararı olmadan bir çok şey yapılamaz aslında ama yapıyorlar… Kanuni mi değil ama son toplantıda Yönetim den bir arkadaş Allahtan tanıdıklarımız ve dostlarımız var da bazı şeyleri kolay çözebiliyoruz dedi. Daha ne söylesin!
AVM de kaç adet perakende mağaza var, kaç adet ofis ve toptan satış olarak kullanılan yer var? Yaklaşık 750 mağazanın en fazla 70-100 arası perakende mağazası var ve bu yapılan reklam harcamaları sadece bu
70 ile 100 arasındaki perakende mağazalar için yapılıyor. Diğerlerinin böyle bir şeye ihtiyacı yok ama aidatın içinde bu ödemeleri yapmaya mecburlar! Toptancının, ofislerin bu reklamlardan nasıl bir geri dönüş almasını bekliyoruz? Perakende satış yapmayanların bu konuda söyleyecek sözü var mı? Nasıl olsa ses çıkmıyor biz yaptık oldu!
Aidat lar burası AVM imiş gibi toplanıyor ancak yapılan hizmetlerde AVM standartlarını göremiyoruz!

 

19. Kuyumcukent içinde 200 yabancı firmanın ve diğer firmaların yurt dışından ve diğer şehirlerden gelen müşterileri var. Bu müşterilerin oturup yemek yiyebilecekleri, vakit geçirebilecekleri ve müşterilerle yemek yiyerek sohbet edebilecekleri hiçbir yer yok!
Foodcourt alanı olduğu gibi tabldot yemek veren firmalarla dolu ve gerçekten esnaf lokantası mantığının dışında oturacak ne bir kafe ne de restoran var.

 

20. Otopark konusunda sürekli şikayetler var. Hem otoparkların yetersizliği hem de otopark alanlarının pisliği hakkında… Yönetim yetkisi dışında acilen açık alanda bir otopark yaparak bu sorunu çözmeye çalıştı ancak yapılan iş kanunsuz ve yapılan iş sorunu çözmüyor.
İstedikleri zaman bir otopark yapabiliyorlar ancak yük taşıma asansörünün yapılmasına engeller çıkarıldığı mazereti ile geliyorlar! Otoparkı yapan asansörü de istese yapar.

 

21. AVM dediğinizde karşıdan baktığınızda çiçek gibi olması gerekiyor. Kuyumcukent yazısının ışıklandırmaları her zaman arızalı her zaman birkaç harf sönük ve yanmıyor. Uzun süre sonra bir kısmı yapıldı ancak Wedding World yazısı hala kırık dökük ve bir kısmı yanmıyor!Ana girişte daha önceleri yapılan dekorlar sürekli orada duruyor, değiştirilmiyor, yenilenmiyor ama adı AVM oluyor.

 

22. Kuyumcukent için 32 adet giriş var deniyor. Sizler bu kompleksin güvenli olduğunu düşünüyor musunuz? Ana girişte kontrol ve arama var peki diğer 31 kapıda neler yapılıyor? Kim nasıl içeri giriyor?

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.