Home / RÖPORTAJ  / Komitelerin Bütçeleri Yok

Komitelerin Bütçeleri Yok

İstanbul Ticaret Odası Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Erhan Hoşhanlı ile bağlı bulunduğu birim, faydaları, fuar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sektörde oldukça uzun zamandır yer alıyorsunuz. Kısaca bilgi verir misiniz?

 

1956 Malatya doğumluyum. 1996 yılına kadar Malatya kuyumculuk sektörüyle ilgilendim. Daha sonra da İstanbul’da Kapalı Çarşı’da devam ettim. Ticari Bilimler Akademisi İktisat Bölümü mezunuyum. Sektörde 1998’den beri Ticaret Odası’nda komite başkanı ve meclis üyesi olarak sektörümüz sorunlarına çözüm bulmak ve sektörün beklentileriyle ilgili faaliyetlerde bulunmak üzere görev almaktayım.

İstanbul Ticaret Odası Kuyumcular Komitesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Toplamda 5 bin kuyumcu ticaret odasına bağlı. Ticaret odalarının bütçeleri ödenen aidatlar ve yapılan işlemlerden alınan kalemlerle oluşmaktadır. Ticaret odasına yaptığımız katkının tamamını sektörümüze kullanma fırsatımız olmuyor. Ticaret Odasına bağlı diğer ticari faaliyet alanlarında yapılan hizmetler, fuarlar, hibeler veya eğitimler olmak üzere çeşitli alanlarda Ticaret Odasının kaynakları kullanılmaktadır. Ticaret Odasında komitelerin bütçeleri yok. Yüzde 1 gibi çok sınırlı bir kaynak kullanımımız var.

Ticaret Odası Komitesi sektöre ne tür faydalar sağlıyor?

 

Mücevherat Mühendisliği Eğitimi, Ticaret Odası bünyesinde devam ediyor. Mücevherat Araştırma Geliştirme Merkezimiz, eğitim programında Kuyumcukent’te sürekli öğrenci yetiştirmeye devam ediyor. Talep edilen eğitim dallarında örneğin; pırlanta eğitimi, Matriks eğitimi, Arapça, ham taş tanıma uzmanlığı gibi birçok alanda talep edilen istikamette eğitimler planlanıyor. Bugüne kadar 1000 civarında kişi bu eğitimlerden geçerek sektöre faydalı işler yapmaya başlamıştır. Bunun dışında komitemiz sektörün güncel sorunlarının hukuki boyutlarıyla ilgilenip siyasi mercilerde çözümüyle ilgili girişimlerde bulunuyor. Çalıştaylar, sempozyumlar ve konferanslar şeklinde sektörümüzün faaliyetlerini yürütüyoruz.

Komiteye dahil olmayan kuyumculara ne gibi faydalar sağlıyorsunuz?

 

Komiteye dahil olsun olmasın, bizim bütün faaliyetlerimiz kuyumcuların yararınadır. Kuyumcuların sorunu zaten ortak olduğundan dolayı, bizim aldığımız sonuçlar bütün kuyumculuk sektörünün yararınadır.

Ekim ayında düzenlenen İstanbul Kuyumculuk Fuar’ı hakkında düşünceleriniz nelerdir?

 

Fuarlar her zaman faydalı sonuçlar getiriyor. Bu fuarla ilgili olarak geçen yıllara göre daha durgun geçtiği söylense de genel olarak sektörümüz için hareketli ve bereketli oldu. Faydalı ve başarılı bir fuar geçirdik.

Fuarda yaşanan hol değişikliği, bu değişikliğe sebep olan dava ile ilgili detayları paylaşır mısınız?

 

İstanbul Ticaret Odasının da dahil olduğu bir ortaklık grubu fuar alanın sahibi. Ama kiraya vermiş durumdalar. Kiracı uzun yıllardır burayı terk etmesiyle ilgili açılan davayı erteleterek kullanıma devam ediyor. Ticaret Odası da kiracının boşaltması için takipte bulunuyor. Yaklaşık 10 yıllık bir süreç bu. Bu süreçte yeni hukuki sonuçlar alındı ama tam kesinleşmedi. Bazı holler için kiracının tahliyesi kararlaştırıldı ama Ticaret Odasına orayı kiraya verme hakkı verilmedi. Çünkü elektrik su ve diğer abonelikler halen Ticaret Odasının üstünde değil. Dolayısıyla orayı kiraya verme hakkı ve yetkisi yok. Hukuki süreç tamamlanmadı. Eğer Ticaret Odası bu yerleri kiraya verse, geçmişteki hukuki haklarını da kaybetme tehlikesi altına girecek. Hukukçuların tavsiyesi; siz daha hak etmediğiniz, henüz size geçmemiş bir yeri kiraya verirseniz, önceki kazanımlarınızı da kaybedebilirsiniz. Tam kullanım hakkı henüz geçmemiş bir yeri kullanma yetkimiz yok. Yetkimiz olmayan bir yerle de ilgili neden kullanmıyorsun diye bir eleştiri çok doğru değil. Ümit ederiz ki kısa zaman da buralarla ilgili kullanım hakkı tamamen İstanbul Ticaret Odasına geçer ve orayı sektörün kullanımına açabiliriz.

Eklemek istediğiniz bir şey?

 

Sektörümüze fayda sağlayan bir faaliyette bulunduğunuz için 25ayar.com olarak size teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.

Röportaj: Enes Aydemir

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.