Home / Altın  / Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

541 YILLIK TARİHİ KAPALIÇARŞI

 

Sahip olduğu 60 sokak ve 3 binin üzerindeki dükkânla küçük bir kenti andıran 541 yıllık Kapalıçarşı, yenileme çalışmalarıyla yepyeni bir yüze kavuşturuluyor.

 

Yaklaşık 47 bin 600 metrekarelik kapalı bir alan üzerine inşa edilen ve günde 250 ile 400 bin kişi arasında değişen insan sirkülasyonunun yaşandığı tarihi çarşı, çeşmesinden tuvaletine, çatısından duvarlarına kadar yapılacak düzenlemelerle daha modern ve güvenli bir yapı haline getiriliyor.

 

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Güçer, çarşının sadece yabancılara değil, yerli turistlere de hitap eden bir alışveriş merkezi haline getirilmesi amacıyla, sponsorlar aracılığıyla pek çok proje için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

 

Bugünlerde yurtdışından gelenler Atatürk Havalimanı’nda pasaport kontrolünden geçer geçmez Kapalıçarşı standlarıyla karşılaşıyor. ‘Kapalıçarşı Tanıtım Noktası’ diye adlandırılan alandaki altı standda yabancı turistlere Kapalıçarşı tanıtılıyor. Beş ayrı dilde basılan broşürlerde, tarihçesi ve barındırdığı meslek grupları anlatılıyor.

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.