Home / Haberler  / Hayatı gümüşle işle

Hayatı gümüşle işle

Mardin Yeşilli’de başlatılan ve hem kadınlara el becerisi kazandırmak hem de katkı sağlamak amaçlı olan “Hayatı gümüşle İşle”, GAP İdaresi Başkanlığı’nca desteklenen, 1 yıllık bir proje…

Mardin, telkâri vatanı… Ve maalesef gittikçe de azalan bir zanaat. Yeşilli Kaymakamlığı bu konuda Temmuz 2018’de bir proje başlattı: Hayatı Gümüşle İşle Projesi. Proje, GAP İdari başkanlığınca da destekleniyor.

 

Gümüş işlemeciliğinin ince ayrıntılarını, ustaların aktarımıyla ve kadınların emeği ile hayata geçen proje 12 ay devam edecek. Sosyalleşen ve üreten kadının topluma sağladığı katkıyı da düşünecek olursak, böylesi proje ve girişimlerin çoğalarak devam etmesi gerekir.

Doğu Anadolu gibi Güney Doğu Anadolu’nun en büyük yarası da ekonomik sıkıntılar… Kadının çok fazla sosyalleşmesine imkan verilmemekte; dolayısıyla kadın meslek edinememekte, üretkenliğini evin dışına taşıyamamakta ve gelire de katkı sağlayamamaktadır. Hayatı Gümüşle İşle Projesi, tüm bunların bilinciyle hareket eden bir proje. Kadını sosyalleştirirken eğiten, eğitirken de ufak bir bütçeyle de olsa para kazandıran bir proje.

 

Konu hakkında Mardin Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin şunları söyledi: “Hayatı Gümüşle İşle Projesi, 2018 Temmuz ayından beri devam ediyor. Projede öncelikli iki amacımız vardı: İlki Mardin yöremize ait ve unutulmaya yüz tutmuş kadim telkâri sanatını yeni nesillere aktarıp, yaşamasını sağlamak. İkincisi de bu sanatı öncelikle Yeşillili kadınlara öğretmek -ki atölyemizde 10 kadın 4 erkek kursiyerimiz var- ve bu vesileyle onlara ekonomik bir getiri sağlayacak bir yeti kazandırmak; bunu kazandırırken de Güneydoğu Anadolu’nun 15.000 nüfuslu küçük bir ilçesinin, kadına pek fazla sosyal yaşam imkanı vermeyen bu coğrafyasında, bu proje sayesinde sosyalleşme imkanı sağlamak. Kurs süresince günlük verilen ufak bir ücret var” ve şöyle devam etti:

“Yeşilli’de Hayatı Gümüşle İşle projesi dışında, yine kadınları kalkındırmak adına sürdürdüğümüz halı dokuma ve gastronomi üzerine iki proje daha mevcut. Benim dönemimde başlattığımız bu projelerin sürdürülebilirliği için kursiyerlerden oluşan, Kadın Emeğini Kalkındırma ve İyileştirme Kooperatifi (Kekik) adında bir kooperatif kurduk. Bu kooperatifte kursiyerlerimizin ürettiği tüm ürünlerden elde edilen gelirler (Zaten giderler kurs süresince projeden karşılanıyor) kendi adlarına açılmış bir hesapta toplanacak ki; kadınlarımız bu proje bittiğinde, öğrendikleri bu işi devam ettirebilecek öz sermayeye sahip olabilsinler. Ben bu yaz Yeşilli’den tayin oluyorum. Kekik sayesinde, başlattığımız projeler devam edebilecek, kazandırabilecek.”

 

Bunca emek, çalışma ve proje, Anadolu kadını için atılmış güzel bir adım… Kadına ve Anadolu insanına yardım etmek, onları biraz daha refah seviyesine ulaştıracak çözümler üretmek aslında çok da zor değil. Minik adımların atıldığına şahit olduğumuz ülkemizde biraz daha büyük adımlara ihtiyaç var. Bu da ancak birliktelik ile sağlanabilir, diye düşünüyorum. Büyük şehirlerde bulunan, kuyumculuk sektöründe hizmet veren birçok marka ve firmamız, oradaki zanaatlara ve kadınlara yönelik projeler geliştirebilir ya da Hayatı Gümüşle İşle Projesi gibi projelere destek olabilir. Üstelik, ünlü isimlere yapılan yatırımların çok daha altında bir rakamla…

 

Başta Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin’e ve tüm emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz.

Yazan: Gonca Çipe

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.