Home / Haberler  / Fuara bakış -II-

Fuara bakış -II-

Türkiye’nin en önemli fuarı olan Istanbul Jewelry Show ile ilgili katılımcı firma görüşlerine devam ediyoruz.

Ali Murat Akyüz (Thuja Jewels)

 

Sizin adınıza fuar nasıl geçti?

 

Genel anlamda değerlendirmek gerekirse güzel geçti. Benim markam özelinde konuşmak gerekirse; biz burada yeni müşteriler bulmak ve verimli iş yapmak için bulunmuyorduk. Zaten amacımız da o değildi. Biz çok büyük segmente hitap ediyor olduğumuz için Türkiye pazarında çok sınırlı sayıda yerde bulunabiliyoruz. En lüks saat markalarının bulunduğu mağazalarda yer alabiliyoruz. Bu markalar da fuara geldiklerinde; bütün koleksiyonu, parçaları ve versiyonlarını bir arada görüp, markamızda olan biteni takip edebilmelerini sağlamak adına buradayız.

Yabancı müşteri bazında fuarı nasıl değerlendirirsiniz?

 

Yabancı müşteri anlamında fuar gayet kuvvetliydi. Ülkemizin bir gerçeği olarak Ortadoğu bölgesinden yoğunluklu müşteri geliyor. Nitelik olarak değil nicelik olarak kaliteli, rafine bir yabancı kitlesi vardı.

 

Geçtiğimiz yıllara oranla fuar organizasyonunu nasıl değerlendirirsiniz?

 

Birkaç senedir yerel fuarlara ara vermiştim. Birkaç senenin ardından oldukça gelişmiş gördüm. Ama her sene katılanlar belki de limitli bir gelişim olduğunu düşünüyor olabilirler. Ama ben kendi adıma fuarın biraz daha yukarı çıktığını söyleyebilirim.

Tarık Erginsoy (Eylül Tasarım)

 

Fuar Eylül Tasarım için nasıl geçti?

 

Bizim için oldukça iyi geçti, iyi ki gelmişiz.

 

Peki genel anlamda fuarı nasıl değerlendirirsiniz?

 

Genel anlamda sönük diyebilirim. Bir kalabalık var; ama sanki keşif yapmaya gelmişler. Alıcı olan kitle çok azdı.

 

Gelen heyetten yararlanabildiniz mi? Yeni müşteri elde edebildiniz mi?

 

Heyetten gelenler midir bilmiyorum, ama yeni müşterilerimiz oldu.

 

Fuar organizasyonu anlamında gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

 

Geçtiğimiz yıllara nazaran fuarın prestijinin düştüğünü hissediyorum. Gerek ziyaretçi profili olarak gerek de katılımcıların vitrinlerine gösterdikleri özen anlamında bir gerileme görüyorum. Çoğu firma sırf burada bulunması gerektiği için bulunmuş gibi. Çok fazla hazırlık yaparak katılmış firma göremedim.

Firmalar hazırlık anlamında fuara katılmayı biliyorlar mı?

 

Yurt dışı fuarlarıyla kıyaslarsam; hazırlık aşamasında biz çok fazla çaba gösteriyoruz. Ama sanırım zaman bize az geliyor. 3 gün içerisinde hazırlık yapılması bekleniyor. Profesyonel bir kurulum süreci yaşandığı düşünülüyor. Fakat mücevher sektörü için kurulum aşaması çok fazla detay gerektiriyor. Bu hazırlık süreleri kesinlikle yeterli değil.

Sizce fuar katılımcıları vitrin konusunda başarılılar mı?

 

Firmalar marka olma yolundaki çalışmalarını, günlük kısa vadeli çalışmalara yansıtıyorlar. Fakat fuar söz konusu olduğunda büyüme, markalaşma duruşumuzu, sürekli değişen bu ekonomik ortam içerisinde kaybediyoruz. Ekonomik kaygılarla koymak istediğimiz ürünler yerine, koymak zorunda kaldığımız ürünleri kullanıyoruz vitrinlerde. Bizi temsil edecek ürünleri vitrinlemek yerine içerde tutmamız gereken ürünleri vitrinliyoruz.

 

Fuar için daha iyi olması gerek dediğiniz bir konu var mı?

 

Fuarlarda yeni firmaları görmek ve desteklemek istiyorsak; var olan, alışagelmiş fuar mantığıyla değil de biraz daha şova yönelik bir mantık uygulamamız gerekiyor. Görsel anlamda dahi her şey çiğ… Tasarım yarışması dahi acelecilikle yapıldı. Sunum anlamında, her aşamada organizasyondan ve ihtişamdan uzağız. Bu sektörün kalitesini ve ciddiyetini sokağa yansıtmak gerek. İstanbul gibi bir şehirde, şehri de kullanarak daha iyi sunumlar yapılmalı.

Bülent Yücebalkan (Piramit Teknik Malzeme)

 

Fuarı nasıl değerlendirirsiniz?

 

Kaliteli bir müşteri kitlesi vardı. Oldukça kalabalıktı ve çok fazla geri dönüş aldık.

 

Farklı yerlerden oldukça yabancı müşteri vardı.

 

Fuarda zorlandığınız, sıkıntı yaşadığınız bir durum var mı?

 

Bu sene herhangi bir şikayetimiz olmadı. Daha önceki senelerde elektrik ve hava koşullarıyla ilgili teknik aksaklıklar oluyordu. Bu sene öyle bir şey yaşandığı kulağıma gelmedi.

Furkan Aydıner (Akın Makine)

 

Fuar sizin için verimli miydi?

 

Gayet verimliydi. Özellikle Ekonomi Bakanlığı’nın getirdiği heyet çok olumlu oldu bizim için. Farklı müşterileri tanıma imkanımız oldu. Farklı pazarlara ulaşma şansımız oldu. Hem yurt içi hem yurt dışı, kendi müşterilerimiz dışında yeni müşterilere ulaştık. Kuyumculuk makine sektörünün geleceği adına bir kıvılcım oldu.

 

Geçen senelerle kıyaslamak gerekirse bu sene nasıl geçti?

 

Son fuarlarda bir durgunluk vardı. Bu sene ise küçük ekipmanlarda sipariş sayımız arttı; ama büyük makinelerde bir düşüş var. İnsanlar biraz daha kendi ellerindeki imkanlarla ilerlemeye çalışıyorlar gibi gördüm.

 

Fuar organizasyonu anlamında yaşadığınız sıkıntılar var mı?

 

Tek sıkıntı saat tam 15.00 olmadan havalandırmaların kısılması…

Yazının 1. kısmı: Fuara bakış -I-

Haber: Gonca Çipe
Fotoğraf: Enes Aydemir

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.