Home / Haberler  / Fuara bakış -I-

Fuara bakış -I-

Türkiye’nin en önemli fuarı olan Istanbul Jewelry Show geride kaldı. Katılan firmalardan aldığımız görüşlerde altı çizilmesi gereken noktalar vardı. Görüşler şöyle:

Ayhan Güner (Stork’s)

 

Fuar sizin için nasıl geçti?

 

Storks için çok verimli geçti.

 

Fuar değerlendirmesi adına daha iyi yapılması gerektiğini düşündüğünüz şeyler var mı?

 

Acem Bayramı’nı hep kaçırıyoruz!.. İran ve Azerbaycan’dan ziyaretçiler gelmedi bu sebeple. Bu, fuar için büyük bir eksiklik. Bu sorunu önümüzdeki sene çözmek için şimdiden önlem alınması gerek.

 

Fuarın geneli için ise; kimisi memnun kimisi değil. Demek ki bu fuara firmaların nasıl hazırlandığıyla ilgili. Fuardan en az 3-4 ay önce hazırlıkların başlaması gerek. Bu kültürü öğrenmemiz gerek. Dükkandaki ürünle gelip burada vitrin açarsanız, olmaz!

 

Fuarın içinin branşlara göre ayrılması gerek; kimse aradığını bulamıyor. Bir taşçının yanında çinici var, onun yanında da alakasız başka bir firma var.

 

Büyüklük anlamında dünyada fuarımızın ismi var; ama standartlarımızı yükseltmemiz lazım.

 

Neyse ki bu sene verdiğimiz uğraşların neticesinde girişler düzeldi. Tuvaletler düzeldi. 10 sene sonra anca düzelmesi de bir kayıp aslında. En azından girip çıkarken güvenlikli ve düzgün bir süreç var. Ama daha da iyisini yapabiliriz.

Peki getirilen heyetten memnun kaldınız mı?

 

Belki bu heyetten yararlananlar olmuştur. Ama biz genellikle kendi müşterilerimizi gördük. Çok nadir heyetten de birileri oldu. Ama bu heyeti getirmeden önce heyetteki kişilerin altyapısı incelenmeli. İnternet sitesi dahi olmayanların buraya getirilmemesi lazım. İnternet sitesi dahi olmayan bir firma nasıl kurumsal oluyor, anlamadım. Bu heyetin daha iyi seçilmesi gerekiyor.

Ekonomik anlamda nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

 

Ekonomik anlamda pırlanta piyasasında kalite gitgide aşağıya iniyor. 8 ayar üzerine reklam yapılabiliyor. Dünyadaki bütün firmalar 18 ayarla uğraşırken biz neden 14 ayarla, 8 ayarla uğraşıyoruz. 700-800 liraya pırlantalı yüzük olmaz! Hayali ihracat gibi hayali indirimler yapıyorlar. Sektörün geleceği için bundan vazgeçilmesi lazım.

Şule Koçak (Koçak Gold)

 

Fuardan memnun musunuz?

 

Yoğunluktan memnunuz. Ama yeni müşteri yok. Bu yoğunluğun sebebi kendi müşterimizin gelmesi.

 

Yabancı kitle yoğunluğu nasıldı?

 

Oldukça yabancı ziyaretçi vardı. Kuzey Afrika, İran, Balkan ülkeleri ve Türk devletlerinden birçok ziyaretçi vardı.

Koçak markasının gelişimi ile ilgili kısa bir bilgi alabilir miyiz?

 

Ağırlıklı olarak yurt dışı müşterilere hizmet veriyorken şimdi yurt içine de ağırlık vermeye başladık. Yurt içine satışlara başladık. İnsanlara ulaşmak için reklamlar verdik. Bu şekilde de geliştik. Bayilikler vermeye başladık.

Cankoray Erhan (Es Gold)

 

Fuar sizin için nasıl geçti?

 

Çok iyi geçti. Özellikle son 5-6 yıla oranla, ilk gün hiç bu kadar kalabalık olmamıştı. Sabah saat 9’dan itibaren çok tempolu bir kalabalık var. Hem kendi hem de yeni müşterilerimiz vardı.

Yabancı bazlı düşünürsek?

 

Biz alt yapı olarak iç piyasaya hazırlanmış olduğumuz ve vitrinlerimizde de genellikle iç piyasa ürünlerinden oluştuğu için gelen ihracat müşterileriyle çok fazla alakadar olamadık. Yabancılarla etkileşimimiz var; ama tam bir ihracat firması düzeyinde değil.

 

Bazı üreticiler sadece ihracata yöneliyor ve iç piyasada iş yok algısı üretiyorlar. Ama öyle bir durum yok.

 

Biz kendi değerimizi alçaltmayalım. Kendi dinamiklerimizi algılayabilmiş değiliz. Önce aynada kendimizi görsek, başka birine bakmaya gerek kalmayacak.

Talep edilen ürünlerde bir belirginlik var mı?

 

‘Şu yıl şu tarz ürünler moda’ gibi durum artık söz konusu değil. Öne çıkan birkaç ürün gamı var. O ürün gamı neyse, milyonluk şehirde de 5-10 binlik kentte de satıyor. Tepkiler hep aynı.

 

Pırlantaya da yöneldiğinizi biliyoruz. O alanda nasıl ilerliyorsunuz?

 

“Sıfır risk” mottosuyla, tamamen sipariş üzerine çalışıyoruz. Çok hızlı ilerleyen bir sürecimiz var. Müşteri ne istiyorsa aynı gün ya da ertesi gün üretilip eline geçiyor. Az karlarla sürüm yapmaya çalışıyoruz.

 

Tepki aldınız mı?

 

Belki arkamızdan konuşuluyordur. Ama gelip de niye böyle bir şey yaptınız, diyen olmadı; olamaz da. Çünkü yanlış bir şey yapmıyoruz.

Ece Acar (Piano Jewellery)

 

Fuar sizin için nasıl geçti?

 

Bu fuar bizim için yoğun geçti. Beklenmedik bir ilgiyle karşılaştık. Standımızın diğer stantlardan ayrışıyor olması bu etkiyi yarattı, diye düşünüyorum. Yeni bir firma olmamız da ziyaretçilerde bir merak yarattı. Bu nedenlerle bizim için yoğundu diyebilirim. Yeni bir koleksiyon çıkardık. ‘Ritim Koleksiyonu’ fuardaki birçok üründen ayrışan ürünler barındırıyor. Bu koleksiyon da fazlasıyla talep gördü. İç piyasadaki arkadaşlarımızın kendi bağlantılarıyla getirdikleri müşteriler vardı.

Fuarla ilgili bir sıkıntı ya da daha iyi yapılması gerektiğini düşündüğünüz şeyler var mı?

 

Bizim standımızın yer aldığı holden çok memnun değildik. Doğru holde yer aldığımızı düşünmüyorum. Bu konuda UBM Rotaforte bizi doğru yönlendirmedi. Başka firmalarla sözleşmeleri olduğu için bizi yoğun hollere yerleştiremediler. Bu anlaşılır bir şey. Fakat bize verdikleri holle ilgili de bizi bilgilendirmeleri gerekiyordu. Örneğin, standımızın önünde bir kamyon duruyor. Bu hole aynı zamanda bir otomotiv firmasını da aldıklarını ya da altın, mücevherat dışında diğer alanlarla ilgili firmaları da bu holde bulundurduklarını bize bildirmeleri gerekiyordu. Bizim istediğimiz metrekarede bize burayı verebiliyorlardı. Ama biz tabi ki pırlanta firmalarının arasında yer alacağımızı sanıyorduk. Önümüzde bir nakliye firmasının yer aldığı konusunda bizi uyarmalılardı.

İhracatçılar Birliği 1.500 kişilik alıcı heyet getirdiğini söylüyor. Fakat bu heyete bütün holleri gezdirdiler mi? Örneğin; “4’ncü hole altıncıları yerleştirdik, ama 7’nci holde de firmalarımız var” diye bilgilendirdiler mi, bundan emin değilim. Bizim standımızın önünde çok fazla yabancı alıcı trafiği olmadı.

 

Organizasyonla ilgili başka bir sıkıntı da yaşadık. Örneğin bugün (Son günü), biri standımıza gelip taşkınlık yaptı. Bu kadar güvenlik önleminin alındığı, kimliksiz girip çıkamadığınız bir yerde, birisinin gelip holümüzde taşkınlık yapması bizi biraz şaşırttı.

 

Bir başka yaşadığımız sıkıntı da elektrik kesintisiyle ilgiliydi. Sadece bizim standımızda sigortadan kaynaklı bir elektrik kesintisi yaşandı. Bu durumla ilgili yetkililere ulaşabilmemiz ise maalesef çok uzun sürdü. Sadece yetkililere ulaşmak için yarım saat uğraştık.

Yazının 2. kısmı: Fuara bakış -II-

Haber: Gonca Çipe
Fotoğraf: Enes Aydemir

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.