Home / TRENDLER  / Sabr-ı Selamet

Sabr-ı Selamet

Tespih, kimi için dini bir sembol kimi içinse bir aksesuar… Birçok kültürde varlığına rastladığımız tespihlerin ortak tek noktası sabır diyebiliriz…

Çoğumuz için dini bir simgedir tespih. İlk anda İslamiyet’le bağdaştırılsa da aslında dini bir simge olarak tarih sahnesine çıkışı Budizm’le olmuştur.

Manevi bir yolculukta araç olarak kullanılan tespih; İslamiyet, Mevlevilik, Budizm, Hinduizm gibi birçok ruhani inanış ve dinde yer almıştır. Kiminde Allah’a yakarış, af dileme için kullanılırken, kiminde meditasyon yaparken, kiminde de zevklerden arınma, egoyu eğitme, sabrı geliştirme aracı olarak kullanılmıştır. Boyutları, tane sayısı da inanış ve kullanım amacına uygun olarak değişim göstermektedir.

İslamiyet’te Tespih: Tane (habbe), nişane (durak), imame, düğümlük, ara taneler, sikke (ara parça), tepelik (hatime), çivi ve kamçı (püskül) kısımlarından oluşmaktadır; genellikle de 33’lük ve 99’luk olarak kullanılır.

Farklı taş ve ağaçlardan yapılan tespihler bulunur. Taneleri sandal kokan bir tespih, iç dünyamıza yapacağımız mistik bir yolculuk için çok cezbedici olmaz mıydı?

Tespih, çağlar boyu ulvi amaçlara hizmet etmiş, farklı yetilerin sembolü olarak kullanılmış olsa da erkeklerin vazgeçemediği bir aksesuar aynı zamanda.

Gelin şimdi; bu çok yönlü, çok amaçlı tespihlerin çeşitlerine bir göz atalım, ne dersiniz?

1.Kehribar Tespihler:

 

Kehribar, aslında bir çam reçinesi. Bu reçinen sertleşmesi sonucu elde edilen taş benzeri yapılar, tespihin tanelerini oluşturuyor. Bu doğal olanı… Yapay olarak elde edilenleri de var.

2- Doğal taş tespihler

 

Akik, Ametist, Firuze, Lapis, Mercan… Liste uzayıp gider. Neredeyse bütün doğal taşlar bir tespih tanesi olarak erkek aksesuarı modasında yerini almakta.

Mercan tespih

Oniks tespih

3- Ağaç tespihler

 

Bu kategori için kullanılan ağaçlar da oldukça fazla sayıda. Yılan ağacı, abanoz, pelesenk, tarçın, venge ve daha birçokları… Ağaç tespihlerin diğer özelliği de çekildikçe parlaması ve daha çok değerlenmesi.

Palesenk Ağacından

Kokobolo ağacından

4- Katalin tespihler

 

Katalin bir fenol formaldehit reçinesi. Zamanla, oksidasyon sonucu renk değiştiriyor. Bu da katalinden yapılmış ürün üzerinde çok hoş renk geçişlerine neden oluyor.

5- Gümüş tespihler

 

Gümüş, takıda vazgeçilmez bir malzeme. Tespihte de kullanılması kaçınılmazdı. Taneleri, imamesi ya da zinciri gümüş olan modelleriyle, erkeklerin tercihi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

6- Altın ve pırlanta tespihler

 

Tıpkı gümüş gibi altın ve pırlantada da takının dışında, aksesuar olarak tespih üretimi mevcuttur.

Altınbaş
1.489 TL 

Altınbaş
2.341 TL 

Altınbaş
3.296 TL 

Zen
Ametist pırlantalı tespih
662 TL

Zen
Firuze pırlantalı tespih
662 TL

7- Kişiye özel tespihler

 

Bu grup adından da anlaşıldığı üzere, tamamen kişinin zevk ve beğenisine hitap eden en keyifli grup. İstediğiniz malzemeden, istediğiniz kombinlerle, kendi tasarımınızı, kendi imzanızı üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Karun Jewellery

 

’’Araplara tespih yetiştiremiyoruz ‘’diyen markanın kurucusu Karun Kıraç, birçok devlet başkanı ve dünyaca ünlü yıldızın müşterileri arasında yer aldığını belirtiyor ve yeni hedeflerinin, “Oscar ödüllerine sponsor olmak’’ olduğunu söylüyor.

İbrahim Özgen

 

Babadan devraldığı mesleği ile çok özel koleksiyonculara tespih üreten zanaatkar, tespihin ayrı bir kültür ve adap olduğunu, tespihin elde sallanmasının kültüre aykırı olduğunu ve kendi yaptığı imamelerin özellikle ayırt edici olduğunu söylüyor.

Mahmut Elmas

 

Kişiye özel tasarımlarıyla koleksiyonluk tespihler yapıyorlar.

Yazan: Gülcan Turan 

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.