Home / PÜF NOKTALARI  / Mücevher Bakımı

Mücevher Bakımı

İnsanlık tarihi kadar uzun bir geçmişi olan mücevherler… Birbirinden değerli taşların, muhteşem tasarımlarla birleşerek takan kişinin ruhunu ve kimliğini yansıttığı mücevherlerin, ışıltılarını sürdürebilmek için özel bakımlara ihtiyaçları var.

Kadınların kişisel bakımları için kullandıkları ürünlerin içindeki kimyasallar mücevherlerin baş düşmanı diyebiliriz. Mücevherlerin kararmasına ve ışıltılarını kaybetmesine neden olan parfüm, krem gibi kozmetik ürünleri mümkün olduğunca mücevherlerden uzak tutmak gerekiyor; ayrıca klor içeren her türlü dezenfektanın da mücevherlere yaklaştırılmaması gerekiyor. İnci, elmas, zümrüt gibi aksesuarların da sudan uzak tutulması önemli…

Peki, bakımları için neler yapılabilir? Altın, gümüş, pırlantalı mücevherleri ılık bir suya eklediğiniz bulaşık deterjanında bekletip, yumuşak bir fırça ile ovarak temizleyebilirsiniz. Tekrar ılık suda duruladıktan sonra kağıt bir havluyla sildiğinizde, mücevherlerinizin tekrar ışıldadığını farkedeceksiniz. Suyla temas ettirilmemesi gereken elmas, inci, zümrüt gibi mücevherlerin ise sadece maden kısımlarının nemli bir bezle temizlenmesi yeterli olacaktır. Mücevherlerinizi kullanmadığınız zaman kutularına ayrı ayrı, birbirine temas ettirmeden  yerleştirirseniz, çizilme ve yıpranmalardan korumuş olursunuz.

Yazan: Gülşah Şenkal

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.