Home / MAGAZİN  / Moda Dünyası Yasta

Moda Dünyası Yasta

Siyah gözlükleri, beyaz at kuyruğu, beyaz dik yakaları… Tasarımları ve sektöre kattıklarıyla markaların ve moda dünyasının çalışmak için can attığı “İkonik tasarımcı” olmayı başarmış, ender isimlerden biri Karl Lagerfeld…

Asıl adı Karl Lagerfeldt olan ve telaffuzu zor olduğu için isminin sonundaki ‘t’ harfini kaldıran moda ikonu ve tasarım devi, 10 Eylül 1933’te Almanya’nın Hamburg şehrinde doğdu. Tarih ve çizim üzerine eğitim veren Lycée Montaigne’den mezun oldu. Paris’te yaşıyordu.

 

Aynı anda birçok markaya tasarım hazırlayabilen ve çalıştığı markaları zirveye taşıyan Karl Lagerfeld, moda sektörünün en önemli ve saygın tasarımcısı haline geldi.

 

Çalıştığı markalara sadece tasarım yapmakla kalmayan Lagerfeld, reklam kampanyalarını ve fotoğraf çekimlerini de organize edip, bizzat ilgilendi.

Moda dünyasında yer alırken bir de farklı bir adım atarak, 2005 yılında zayıflama üzerine bir kitap (The Karl Lagerfeld Diet) yayınladı ve bu konuda da başarısını ispatladı.

 

Moda sektörüne ilk olarak Pierre Balmain’ın asistanı olarak, 1955 yılında adım attı. 1965 yılında ise Fendi markasına hizmet vermeye başladı. Tabi Fendi ile birlikte yürüttüğü başka markaları da vardı. Ölümüne kadar Fendi ile devam etti.

Karl Lagerfeld asıl başarısı 1983 yılında Chanel’e geçmesi ile oldu. Chanel, o dönemlerde oldukça fazla düşüş yaşamış ve neredeyse marka, bitme noktasına gelmişti. Çevresinin tüm uyarılarına ragman Lagerfeld, Chanel’de kreatif direktör olarak başladı. Onun yönetime gelmesi ile birlikte Chanel, tekrar eski ününe kavuştu.

1984 Yılında Karl Lagerfeld adı ile bir marka kurdu.

 

Kendisi ile sürekli yarış halinde olan ve işini titizlikle yürüten moda dehası Lagerfeld, bir konuşmasında, “Yaptıklarından memnun olmak çok kötü bir şeydir.” diyerek, ne kadar mükemmeliyetçi bir yapısı olduğunun da ipuçlarını veriyordu. Bu mükemmeliyetçilik, her zaman podyuma yansıyordu. Tasarımlar ve detaylar kadar modellere de önem veriyordu. Karl Lagerfeld, dünyaca ünlü top modellerle çalıştı ve birçoğunun da ünlenmesine olanak sağladı.

Çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğini, emekli olmayı hiç düşünmediğini her zaman vurgulayan moda ikonu, Coco Chanel’I örnek göstererek; çalışarak öleceğini söylüyordu.

 

Bildiği 4 dil, 2000’leri aşan kitabının olduğu kütüphanesi ile Lagerfeld, entellektüel yanını da gösteriyordu.

 

Hayatında en değer verdiği iki isim; kedisi Choupette ve manevi oğlu Hudson Kroenig idi.

Chanel 2019 İlkbahar/Yaz Couture defilesinde, kendini yorgun hissettiği için defileye katılamamıştı. Ayağa kaldırdığı ve canlandırdığı markanın kurucusu, örnek olarak sunduğu kişi Coco Chanel gibi tasarlayarak, üreterek, 19 Şubat 2019’da, 85 yaşında, hayata veda etti.

 

Geçtiğimiz günlerde, ölmeden önce Fendi için tasarladığı son koleksiyonu da podyumda sergilendi.

 

Yaptığı tasarımların belki de en zamansızı, en başarılısı da kendisi… Duruşu, yaptıkları ve moda sektörüne hizmetleriyle…

Yazan: Gonca Çipe

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.