Home / TRENDLER  / Metropolitan Işıldıyor

Metropolitan Işıldıyor

Çalışmalarıyla dikkat çeken ve dünyanın sayılı müzelerinden olan Metropolitan Müzesi, 12 Kasım-24 Şubat arasında gerçekleşecek olan Jewelry: The Body Transformed adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Serginin teması insan ve takı… Takının milattan önceki, mağara dönemine kadar uzanarak günümüze kadarki serüvenini ve insanlar üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı hedefleyen sergi, 230 nesneyi bir araya getiriyor. Broş, kemer, kolye, küpe, yüzük gibi takı ve aksesuarların yanı sıra tablo, heykel ve fotoğraflar da yer alıyor.

Serginin beş tematik salonu var. Her biri farklı bir zamana; takı ile birlikte insanın yolculuğuna ve evrilmesine odaklanıyor.

The Divine Body: Mücevherin ilahi yolculuğuna tanıklık… Mezopotamya ve Mısır’a uzanarak mücevherin en erken zamanlardan beri ilahiyatla ilgisi konu alınarak, mezarlardaki mücevherler de sergileniyor.

 

The Regal Body: Kraliyet iktidarı… Mercan, altın, yeşim veya incilerle süslenmiş, statü göstergesi mücevherlere odaklanılıyor.

 

The Transcendent Body: Mücevherin paradoksal yapısı, yolculuğu ve ruh çağırmadaki ya da bazı inançlardaki yeri konu ediliyor.

 

The Alluring Body: Kadın vücudu ve onu daha çekici, mistik kılacak takılar… Kadınsı güzellik ve cazibe gibi kavramların vurgulandığı ya da öne çıktığı, yakın dönem mücevherler sergileniyor.

 

The Resplendent Body: Görkem ve şaşaalı mücevherlere odaklanılıyor.

metropolitan-muzesi-25ayar-11
metropolitan-muzesi-25ayar-10
metropolitan-muzesi-25ayar-9
metropolitan-muzesi-25ayar-8
metropolitan-muzesi-25ayar-3
metropolitan-muzesi-25ayar-4
metropolitan-muzesi-25ayar-5
metropolitan-muzesi-25ayar-6
metropolitan-muzesi-25ayar-7
metropolitan-muzesi-25ayar-1
metropolitan-muzesi-25ayar-2
thesandals

Daha fazla görsel ve bilgi için tıklayınız.

Yazan: Gonca Çipe
Kaynak: www.metmuseum.org

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.