Home / Yarı Değerli Taşlar  / Lapis Lazuli

Lapis Lazuli

Kuyumcuların binlerce yıldır işledikleri lapis lazuli (laciverttaşı), kimi uygarlıklarda “Gece Taşı” yada “Hakikat Taşı” diye adlandırılmıştır. Özellikle eski Mezopotamya uygarlıklarında, koyu mavi ya da lacivert renginden ötürü Cennet Taşı da denen ve gökyüzünün ve cennetin simgesi sayılan lapis lazuli, tapınakların tavanlarının bezenmesinde kullanılmıştır.

 

Bu taşın çok değişik koruyucu özellikleri olduğuna inanılır. Ama özellikle depresyon, acı ve üzüntüyü aldığı, sadakat, sevgi ve ruh duyarlılığını artırdığı söylenir. Rengi dolayısıyla, gözün mavisiyle ilişkilendirilmiş, keskin gözleri simgelediği düşünülmüştür. Eski Çin’ de, lapis lazulinin görüş gücünü simgelediğine inanılır; göz hastalıklarını iyileştirdiği düşünülürdü. Eski Mısır’ da, çocukları, akrabalararası evliliklerden kaynaklanan zihinsel bozukluklardan korumak amacıyla da kullanılmıştır.

 

Bir inanışa göre, bu taşın başka bir büyüsel işlevi de, utangaçlığın ve içe kapanıklığın üstesinden gelmesi, otistik çocukları iyileştirmesidir.

ETİKETLER:
Değerlendirme
YORUM YOK