Home / TRENDLER  / Hoş geldin “Domuz Yılı”

Hoş geldin “Domuz Yılı”

Çin takvimine göre her yıl farklı bir hayvanı temsil ediyor. Köpek yılını geride bırakan Çin, 2019 domuz yılına, 5 Şubat itibariyle giriş yaptı. Renkli yeni yıl kutlamaları, her yıl olduğu gibi dünyada ses getirdi. Domuz yılının takı ve mücevhere yansımaları nasıl? Yazımızda…

Çin ay takvimi, Uzak Doğu geleneğinin ortak noktası olan 12 yılda bir başa dönen, yaşam döngüsünü temsil eder. Bu takvimin oluşumunda, Uzak Doğu’nun kadim inanışı olan Budizm’in büyük bir etkisi olduğu kabul edilir. Sebebi ise; Buda ölüm döşeğinde iken tüm hayvanları yanına çağırır; sadece 12 hayvan gelir. İnanışa göre bu hayvanların isimleri de her bir yıla verilir. Bu yıllar; Sıçan, Boğa, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz yıllarıdır. Bu sıralamada da Domuz Yılı, 2019’a denk düşmektedir.

 

Bu kadim inanışa göre Domuz, eski çağlarda kutsal olarak kabul ediliyordu. Çinliler, Domuz yılının bereketli olduğuna, hatta az emekle başarıya ulaşılacağına inanılır.

Betsy Johnson

Betsy Johnson

Kate Spade

Kate Spade

Kate Spade

Kate Spade

David Webb

Lydia Courteille

Vacheron Constantin

Vacheron Constantin

Vacheron Constantin

Chopard

Swatch

Waltz& F

Waltz& F

Waltz& F

Waltz& F

Waltz& F

Gelelim astrolojiye ve Çin burçlarına…

 

Çin Astrolojisinde; her bir hayvanın karakteri, özellikleri, o yılda doğan insanlara da yansımaktadır. Bizim bildiğimiz klasik astrolojiden oldukça farklı olan Çin Astrolojisi, doğulan aya ve yıla göre, özel bir takvim sayesinde tespit edilir.

Domuz Yılında doğanlar ise; içten, dürüst, insan ilişkilerinde başarılı ve her konuya ciddi yaklaşan kişilerdir. Çin astrologlarına göre Domuz, içtenlik ve toleranslı samimiyetin sembolüdür. Domuz yılında doğan kişileri 2019’da maneviyat ağırlıklı bir yıl bekliyor.

Tüm dünyada da kabul gören bu inanışa göre Mücevher ve Saat sektöründe de “Domuz Yılı” teması, oldukça yer kaplamakta. Çin’in yeni yıla henüz geçiş yaptığı şu sıralarda, dünya markalarının sosyal hesapları, domuz figürlü tasarımlarla bezenmiş vaziyette…

Handan Keltek
Mücevher Tasarımcısı

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.