Home / TAŞ  / Hangi Taş?

Hangi Taş?

Karakteristik özellikleri ve aylara göre dağılımı ile burçlar, her zaman merak konusu olmuştur. Her burcu yansıtan, şifalandıran bir taşı bulunmaktadır. Hangi burca hangi taş derseniz, buyurun yazımıza…

Koç Burcu ( 21 Mart-20 Nisan)

 

Grubu: Ateş

Özellikleri : Mücadeleci, azimli, lider insanlardır. Kararlarına müdahale edilmesinden hiç hoşlanmazlar. Kimseden onay almaya ihtiyaçları yoktur. Özgüvenleri yüksektir. Oldukça cesurdurlar. Hatta gözü kara… Emir cümleleriyle iletişim kurmak mümkün olmaz bir koçla. Bir de ‘’yapamazsın’’ diyerek damarına basılmamalıdır. Kusursuz insan olur mu? Çabuk sıkılırlar mesela. Başladıkları işi bitirmek konusunda başarısız olabilirler bu yüzden. Sabırsız ve acelecidirler.

Burcun Taşı: Bu cesur burcumuzun taşı Hematit’ tir. Diğer adı kantaşı…

Faydaları: Burcun enerjisini, azmini, mücadeleci yapısını temsil eder. Karar verme güçlüğü çekenler için doğru bir seçimdir.

Fizyolojik etkileri: Kan dolaşımını düzenler, saç problemlerine iyi gelir.

Burcun diğer taşları: Elmas, ametist, sitrin, yakut, akuamarin.

Boğa Burcu(21 Nisan-20 Mayıs)

 

Grubu: Toprak

Özellikleri: En belirgin özellikleri, sabırlı oluşlarıdır. Garanticidirler, risk almayı sevmezler.

İnatçıdırlar. Alışkanlıklarına bağlıdırlar, değişiklikten hoşlanmazlar. Güvende hissetmeleri, hayatlarındaki rutini korumaları onlar için önemlidir. Genel olarak sakindirler. Pek öfkelenmezler. Ama her insanın bir bam teli vardır. Bir boğanında tabii… Onun, bu yüzünü görmeyi kimse istemez. Tam bir sanatseverdirler. Güzelliğe fazlasıyla düşkündürler. Ne de olsa yönetici gezegenleri Venüs’tür.

Burcun Taşı: Bu inatçı burcun taşı Akik (agat )tir .

Faydaları: Estetiği, güzelliği temsil eder. Ölümsüz taş olarak da bilinir. Tehlikelere karşı koruma sağladığına inanılır. Nazar, stres, sosyal fobi için kullanılması fayda sağlar. Taşıyan kişiyi karamsarlıktan kurtarır.

Fizyolojik etkileri: Tansiyonu düzenler. Lenfler üzerinde olumlu etkileri vardır.

Burcun diğer taşları: Zümrüt, inci, safir, malakit, azurit

İkizler Burcu (21 Mayıs-21 Haziran)

 

Grubu: Hava

Özellikleri: Burcun ayırt edici özelliği değişken olmasıdır. Duygu durumlarında o kadar keskin iniş çıkışlar vardır ki, bir anı bir anını tutmaz denilen türden… Aynı anda birden fazla iş yapabilir ve her iş için farklı kimliklere bürünebilirler. Akıllıdırlar. Hiç bilmedikleri bir konuda ahkam kesebilirler. Sorunlara pratik çözümler üretirler. Entelektüel oldukları söylenebilir. Konuşkan ve sempatiktirler. Genelde mantıkları ağır bastığı için duygusal ilişkilerinde üzen taraf olma ihtimalleri yüksektir. Ağızları iyi laf yapar. Bu da bulundukları ortamlarda ilgi görmelerini sağlar. İkna kabiliyetleri yüksektir.

Burcun Taşı: Bu değişken burcun taşı Kaplan Gözü’dür.

Faydaları: Bağımsızlığı temsil eder. Duyguları dengeleyici özelliği vardır. Sinir sistemine iyi gelir. Uykusuzluk çekenler için idealdir. Cesareti arttırır.

Fizyolojik etkileri: Astım ve sindirim sistemi sorunlarının çözümünde olumlu etkileri vardır.

Burcun diğer taşları: Safir, inci, akuamarin, krizokol, havlit

Aslan Burcu( 23 Temmuz- 23 Ağustos)

 

Grubu: Ateş

Özellikleri: En belirgin özellikleri özgüvenleridir. Girdikleri ortamlarda herkes tarafından fark edilirler. Fark edilmek için ellerinden geleni yaparlar da zaten. Yüksek sesle konuşurlar mesela ya da aşırı hareketlerle vücut dillerini konuştururlar. Bencildirler. Yönetmeyi severler. Bazı aslanlar, yönetirken sert tavırlarıyla dikkat çekebilirler. Sorumluluk bilinçleri yüksektir. Yaptıkları işe imzalarını atarlar. Fark yaratmaya odaklıdırlar. Arkadaşları ve çevreleri tarafından övülmek, takdir görmek isterler. Bu ilgiyi bulamadıklarında çok kırılırlar. ‘’Her şeyi ben bilirim’’ tavrından tanıyabilirsiniz bir Aslanı…

Burcun Taşı: Zodyak’ın bu kükreyen üyesinin taşı Kuvars Kristalidir. ‘’Hematit, ametist, sitrin ve krizopraz‘’ kuvars kristali adı altında yer alır.

Faydaları: Evrenin sınırsız gücünü temsil eder. Bu taşa sahip olan kişinin; evrenin gücünü anlamlandırabileceğine ve taşın enerjisini yansıtabileceğine inanılır. Negatif enerjiden korur. Pozitif enerjiyi kendinde toplar. Özellikle radyasyondan korunmayı sağlar.

Fizyolojik etkileri: Kan dolaşımı, sindirim sistemi, baş ağrısı sorunlarına olumlu etkileri vardır.

Burcun diğer taşları: Elmas, topaz, sitrin, kehribar, aventurin.

Yengeç Burcu ( 22 Haziran-22 Temmuz)

 

Grubu: Su

Özellikleri: En belirgin özellikleri hassas ve kırılgan olmalarıdır. Düşünceli, kırmaktan hoşlanmayan, insanları seven ve onlara hep bir şans vermeyi tercih eden özellikleriyle ‘’Anaç’’ tabirini sonuna kadar hak ederler. Yönetici gezenleri Ay olduğu için, duygusal dünyaları tam bir gel-git kanıtıdır. Bir an mutluyken, bir an dünya başlarına yıkılmış gibi hissedebilirler. İnsanlara yardım etmeyi, onları dinlemeyi severler. Güvenilirdirler ama kolay güvenmezler. Yüksek, aşılması zor duvarları vardır. Aşmayı başarana ödül; iyi bir dost, iyi bir sırdaştır.

Burcun Taşı: Bu ince ruhlu, hassas burcun taşı Aventurin’dir. Bir diğer isimle, Hint yeşimi…

Faydaları: Yaşam enerjisini, cesareti ve mücadeleyi temsil eder. Mutluluk kaynağı olarak bilinir. Depresyona karşı etkilidir. Ruhsal ve duygusal sınırları kaldırır ve kişinin iç dünyasında bir yıldız geçidi açar. İnsanın, kendisine ulaşma arzusu uyandırır.

Fizyolojik etkileri: Enerjik hissettirir ve tam bir kalp dostudur.

Burcun diğer taşları: Aytaşı, zümrüt, inci, yakut, yeşim.

Başak Burcu (24 Ağustos-22 Eylül)

 

Grubu: Toprak

Özellikleri: En belirgin özellikleri, mükemmeliyetçi oluşlarıdır. O kadar ki, fizyolojileri bile etkilenir bundan. Detayları fazla önemserler. Bu durum bütünü görmelerini zorlaştırabilir. Bir Başak’ı bir tek kendisi eleştirebilir. Başkalarının eleştirilerine tahammülleri yoktur. Planlı programlı yaşamayı severler. Giydiklerine, yediklerine, içtiklerine ve yaptıkları her işe özen gösterirler. Bu özellikleri iş hayatında başarı getirir onlara. Tutumludurlar. Paralarını kontrollü harcarlar. Göz önünde olmayı sevmezler, kamera arkasını tercih ederler.

Burcun Taşı: Bu mükemmeliyetçi burcun taşı Karneol’dur. Kırmızı akik olarak da bilinir. Sadakati temsil eder.

Faydaları: İyileştirici etkisiyle canlılık ve enerji verir. Nazara iyi gelir. Negatif enerjiden korur. Stresi azaltır. Taşıyan kişide cesareti arttırır. Huzur verir.

Fizyolojik etkileri: Metabolizmanın bütünü için güçlü iyileştirici etkileri vardır.

Burcun diğer taşları: Safir, amazonit, kalsedon, ametis, zeberced.

Terazi Burcu ( 23 Eylül-23 Ekim)

 

Grubu: Hava

Özellikleri: En belirgin özellikleri denge tutkularıdır. Özellikle adaletin terazisi dengede olsun isterler. Bu yüzden haksızlık karşısında sessiz kalamazlar. Eğlenceyi, kalabalığı severler. Genel olarak kibar insanlardır. Estetik algıları gelişmiştir. Çok yönlüdürler. Beğenilmeyi kim istemez? ‘’En çok teraziler ister.’’ bile denebilir. Bunun için cazibelerini kullanmaktan çekinmezler. Lüks tutkunu olabilirler. Bu uğurda harcadıkları paranın bir önemi yoktur. Yeter ki hayatları konforlu olsun. Bu konforlu yaşamın içinde, çalışıp didinmek olmadığından, para kazanmanın daha kolay yollarını keşfetmek konusunda iyidirler.

Burcun Taşı: Bu denge burcunun taşı Pembe Kuvars’dır.

Faydaları: Aşkı temsil eder. Duyusal karmaşayı giderir ve iç huzuru, dinginlik, sakinlik verir. Zihinsel aktiviteyi olumlu yönde etkiler. Canlılık, zindelik, enerji verir. Özgüveni geliştirir. Depresyona karşı etkilidir.

Fizyolojik etkileri: Dolaşım sistemi, sindirim sistemi, baş ağrısı ve gözler için faydalıdır.

Burcun diğer taşları: Safir, apatit, akuamarin, malakit, opal.

Akrep Burcu (24 Ekim-22 Kasım)

 

Grubu: Su

Özellikleri: Belirgin özellikleri, kıskançlıkları ve cazibeleridir. İyi sır tutarlar. Öyle ketumdurlar ki, kendilerine bile söylemezler saklaması gerekeni. Gizemlidirler. Duygularını ele vermezler. Bir Akrep’i asla tam olarak tanıdığınızı söyleyemezsiniz. Uç noktaların insanlarıdır. İyi-kötü, güzel-çirkin, siyah-beyaz… Arası yoktur onlar için. Güvenmek isterler. Güvenmezlerse, kalplerini açmazlar. Hisleri çok kuvvetlidir. Üzerinde algı yönetimi yapılamayacak insanlardır. Gözlerinden bir şey kaçmaz. İlişkileri yıkmaktan çekinmezler. Bir hataya bakar. Yıkılanı, yeniden inşa etmekten de geri durmazlar.

Burcun Taşı: Bu cazibeli burcun taşı, Obsidyen’dir. Diğer adı, Volkan camı…

Faydaları: Saflığı temsil eder. Ruhsal dinginlik sağlar.

Fizyolojik etkileri: Özellikle karaciğer üzerinde iyileştirici etkileri vardır.

Burcun diğer taşları: Topaz, akuamarin, kaplan gözü, hematit, yakut.

Yay Burcu (23 Kasım-21 Aralık)

 

Grubu: Ateş

Özellikleri: Enerjileri ve canlılıklarıyla dikkat çekerler. İyimser ve cana yakındırlar. Bulundukları ortamda samimi ve içten tavrıyla hemen fark edilirler. Toplum kurallarına ve ahlaki değerlere saygılıdırlar. Bolluk ve şansı temsil eden Jüpiter, burcun yönetici gezenidir. Şans kapısını çaldığında, görmesini bilen yay, bolluk ve bereket içinde yaşar. Her şeyden çabuk sıkılmak gibi bir özellikleri vardır. Aynı anda birden fazla konuyla ilgilenirler. Bu da bir konuda yetkin olmalarını zorlaştırır. Parlak bir zekaya sahiptirler. Araştırmayı, öğrenmeyi, tartışmayı severler. Felsefeye meraklıdırlar.

Burcun Taşı: Bu filozof burcun taşı Sodalit’tir.

Faydaları: Ruhsal aydınlanmayı temsil eder. Çekingen kişiler için tam bir kurtarıcıdır. Onu taşıyana cesaret verir. Psikolojik açıdan gevşemeye yardımcı olur. Kişinin iç dünyasına kapı açarak; fiziksel ve ruhsal bütünlüğün gerçekleşmesine yardımcı olur.

Fizyolojik etkileri: Boğaz ağrısında ve yolculuk esnasındaki mide bulantılarında etkilidir.

Burcun diğer taşları: Yakut, lapis lazuli, ametist, turkuaz, obsidyen.

Oğlak Burcu (22 Aralık-20 Ocak)

 

Grubu: Toprak

Özellikleri: En belirgin özellikleri, çalışkan ve azimli oluşlarıdır. Sorumluluk sahibidirler. Hedefleri vardır ve hedeflerine ulaşmak için mutlaka bir planları. Bu özellikleri, onları iş hayatında bir adım öne çıkarır. Kurallara bağlıdırlar. İnatçıdırlar. Statü onlar için paradan önemlidir. Saygınlık, olmazsa olmazları… Güvenmek konusunda zorlanırlar. Arkadaş edinmeleri bu yüzden zordur. İnce eleyip, sık dokurlar. Ama mükemmel birer arkadaş, sırdaştırlar. Güvenilirdirler. Yalana tahammülleri yoktur. Aile kavramına önem verirler. Aileleri onlar için çok değerlidir.

Burcun Taşı: Bu çalışkan burcun taşı Jasper’dır. Volkanik özelliktedir.

Faydaları: Bağlılığın ve sabrın simgesidir. Ayrıca; sevgiyi, istikrarı temsil eder. Eski dönemlerde yağmur taşı olarak değer görmüştür. Cesareti arttırır. Konuşma yetisini iyileştirir. Çakraları dengeler.

Fizyolojik etkileri: Sindirim ve dolaşım sistemi üzerinde etkilidir. Toksik etkileri yok eder.

Burcun diğer taşları: Safir, mercan, malakit, oniks, granat.

Kova Burcu(21 Ocak-18 Şubat)

 

Grubu: Hava

Özellikleri: Özgürlüklerine düşkün olmaları en belirgin özellikleridir.

Yenilikçi, idealist, aktivistlerdir. Dünyayı değiştirebileceklerine olan inançları onları hep canlı, enerjik tutar. Toplumun çıkarlarını gözeten taraftadırlar her zaman. Eşitlik ve adalet kavramlarını önemserler. Global bir dünyada; sınıfsız, ayrıcalıksız, bütün ırkların eşit şartlarda yaşamasını isterler. Oldukça zekidirler. Özgün olmayı, farklı olmayı önemserler. Sorumluluk duyguları gelişmiştir. Her zaman mantıkları ağır basar. Açık, net ve lafı dolandırmadan konuşmayı severler. İyi birer hatiptirler. İnsanları etkilemeyi bilirler. Kitleleri peşlerinden sürükleyebilecek potansiyele sahiptirler.

Burcun Taşı: Bu özgürlüğüne düşkün burcun taşı Fluorit’tir.

Faydaları: Mutluluğu temsil eder. Zihinsel berraklık sağlar. Huzur verici, sakinleştirici etkisi vardır. Konsantrasyonu arttırır.

Fizyolojik etkileri: Baş ağrılarında etkilidir.

Burcun diğer taşları: Yeşim, safir, aytaşı, akuamarin, ametrin.

Balık Burcu (19 Şubat-20 Mart)

 

Grubu: Su

Özellikleri: Duygusallık, burcun karakteristik özelliğidir. Huzurlu ve sakin ortamlarda kendilerini rahat hissederler. Sezgisel algıları çok kuvvetlidir. Hisleri onları hep haklı çıkarır. Merhametlidirler. İyi birer dinleyicidirler. Girdikleri ortama çabuk ayak uyduramazlar. Kaynaşmaları zaman alır. Hayal dünyaları çok renklidir. Hatta bazen, o dünyada yaşamak daha cazip gelebilir. Paraya değer vermezler. Para onlar için sadece mutluluk aracıdır. Asla amaç değildir. Sorumluluk duyguları gelişmiştir. Sık sık kalpleri ve mantıkları arasında kararsız kalırlar. Aşk insanıdırlar. Aşksız balık, susuz kalır.

Burcun Taşı: Bu duygusal burcun taşı Ametist’tir.

Faydaları: Ametist, dürüstlüğü temsil eder. Mitolojik anlamı, ‘’sarhoş etmeyen’’dir. Pozitif enerji verir. Mutlu, enerjik, canlı hissettirir. Etkisi en kuvvetli taşlar arasındadır. Negatif yüklü ortamlarda kullanılması büyük fayda sağlar.

Fizyolojik etkileri: Kalbe, göze iyi gelir. Kan yapımına olumlu etkileri vardır. Alerjik rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Burcun diğer taşları: Mercan, safir, hematit, akuamarin, ametrin.

Yazan: Gülcan TURAN

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.