Home / TAKI  / Saat  / Erkeğin Yeni Karizması; Cartier Privé

Erkeğin Yeni Karizması; Cartier Privé

Koleksiyonerler ve saat tutkunları için seçkin bir kürasyon sunan Cartier’nin yeni erkek saat koleksiyonu Cartier Privé, 2015’te Crash ve 2017’de Tank Cintrée’nin yeniden yorumlanmasının ardından Masion de Cartier’nin ikonik modelleriyle farklı erkek saat şekillerini kutlamaya devam ederek yeni bir sayfa daha açıyor.

Cartier, tasarımın talepkar gerekliliklerine hizmet eden ileri teknolojisiyle, saat ustalığını en üst noktaya taşımak için anı kaçırmıyor; mekanizmalar ve kalibreler saatin formunun zorunluluklarına uyum sağlarken, şekillerin zamana meydan okuyan güzelliğini benzersiz ve sınırlı edisyonlar dahilinde sunulan tasarımlarına ayak uyduruyor.

Bir Vizyonerin Saati; Cartier Tonneau 

Cartier Tonneau, ilk olarak 1906’da tasarlandı. Pembe altın ya da platin iki braket, bileğin dış hatlarını takip eden, kıvrımlı dikdörtgen şekli oluşturuyor. Romen rakamları, tren hattı şeklindeki imleçler, kurma kolu üstündeki kabaşon, deri kayış, çerçeve kulaklarındaki vidalar; Cartier saat işçiliğinin tüm kodları Tonneau’da kendini gösteriyor. Saatin kesinlikle su geçirmez olması gibi günümüz taleplerini karşılamak amacıyla her şey yeniden tasarlanmış olsa bile saat, orijinal 1906 modeline yadsınamaz ölçüde sadık.

Tonneau’nun bezeli, plakada herhangi bir çıkıntı ya da kesinti olmaksızın tek bir bloktan oluşturuldu. Dış kenarları ve çerçeve kulakları, saat kasasıyla kesintisiz birleşiyor. Cilalı rodyum kaplı rakamlar, pembe altın versiyonunda şampanya rengi, platin modelde gümüş olmak üzere, kadran arka planıyla kontrast oluşturarak öne çıkıyor. Gerek pembe altın gerek platin olsun, yakut kabaşonla süslenmiş bu 100 parçalık sayılı ve sınırlı edisyonun tüm modelleri, 1917 MC Manufacture kalibreye sahip.

Çift Zaman Dilimli İskelet Mekanizmalı Tonneau 

İster yeniden var oluş ister geri dönüş olarak adlandırılsın… Cartier, Tonneau saatini tasarım mertebesindeki materyallerin dünyasına şimdiden dahil etti. Cartier, koleksiyona eklenen bu yeni tasarımla, önceden asıl saat dilimi ve ikinci saat dilimi için iki ayrı mekanizması olan Tonneau XL çift zaman dilimli modeline şapka çıkarıyor. Teknik saat işçiliğinin en üst noktası, tamamen estetiğin hizmetine sunulmuş. Cartier aynı talepkar özellikleri, değiştirmeksizin ilk şekle uyarlamış.

Estetik tutkusuyla, faydalı olanı keyifli olanla birleştiren etkileyici bir ekran yaratmak için iki saat dilimi bir araya getirildi. Saati iskelet köprülerde okumak çok kolay; ikinci saat dilimi ise saat 4 pozisyonunda kola basarak ve bir saatlik atlamalarla ayarlanıyor.

 

Cartier, saat işçiliğindeki imzasını, iskelet mekanizmayla ve geleneksel olarak zorlu bir işe hafiflik ve asalet kazandırarak atıyor; biçimi ve işlevi kusursuzca dengelemenin gerçek bir gösterisi. Pembe altın ve platin versiyonlar, sınırlı ve sayılı olan 100 parçalık edisyonlarla sunulurken, 20 sayılı parça ise baget kesimli elmasa oturtulmuş platin serisinde yer alıyor.

Düzenleme: Gonca Çipe

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.