Home / Yarı Değerli Taşlar  / Aquamarin

Aquamarin

Denizin berrak sularını arındıran bu soluk mavi-yeşil taş, “Duru Taş” diye bilinir. Üzerinde taşıyana zihin açıklığı verdiğine, gevşetip rahatlattığına, gündelik baskılardan kurtardığına inanılmıştır. Bugün hala, uyuşturucuların ayartıcılığına karşı koruyucu özellikler taşıdığı, nazarlıklarda kullanıldığında insana huzur verdiği ve yapay uyarıcılara duyulan gereksinimi ortadan kaldırdığı söylenir.
Kimi yörelerde “Cesaret Taşı” da denen akuamarinin, takanları daha gözüpek kıldığına, özellikle ölümü yüreklilikle karşılamasını sağladığına, gereksiz karamsarlıklara kapılmayı önlediğine inanılır.

 

Mart ayında dünyaya gelenlerin doğum taşı olarak kabul edilen akuamarin, renginden ötürü, çağlardır denizcilerin en gözde nazarlığı olagelmiştir. Denizciler akuamarinin kendilerini deryaların tehlikelerine karşı koruyacağına, balıkçılar da ağlarını daha bereketli kılacağına inanmışlardır.

 

Berrak bir taş olduğundan falcılar ve biliciler, Kahin Taşı diye de bilinen akuamarine baktıklarında düşler ve hayaller gördüklerini söylemişlerdir.

ETİKETLER:
Değerlendirme
YORUM YOK