Home / ALTIN  / Altının 9 Farklı Kullanımı

Altının 9 Farklı Kullanımı

Altın… Değerini hiçbir zaman kaybetmeyen ve yüzyıllardır süregelen macerasında, farklı alanlarda tercih edilen bir soy metaldir.

Altın, en bilinen kullanım alanı olarak takı yapımında karşımıza çıkmaktadır. Halbuki altın, metal yapısı, iletkenliği, yenilenebilir gibi özellikleri sayesinde, birçok alanda kullanılmaktadır.

1- Cam: Altın, cama kırmızı bir renk vermektedir. Ayrıca ısı ve yansıma dengesini sağladığı için de tercih edilmektedir. Farklı elementlerin de karışımıyla altın, cam yapımında kullanılmaktadır. İnşaatta cam kaplama, havacılıkta bazı kokpit camlarında ve başka alanlarda altın karışımlı cam tercih edilmektedir.

2- Diş: Dişçilikte kaplama olarak altın kullanılmaktadır.

3- Uzay: Işınları geri yansıtabilmesi ve güneş radyasyonuna karşı iyi bir engel oluşuyla altın, uzay gemileri ile astronot kıyafetlerinde de kullanılmaktadır.

4- Elektrik, Elektronik ve Bilişim: Bakır ve gümüşten sonra en iyi iletken olan altın; basılı  ve elektrik devrelerinde, bağlantı aparatlarında, işlemci bacaklarında gibi birçok yerde kullanımı söz konusudur.

5- Kimya: Altın, korozyona karşı kimya sanayiinde de kullanılmaktadır.

6- Para: Çok sert olmasına rağmen oldukça kolay işlenebilen altın, para basımında da kullanılır.

7- Yemek: Son yıllarda popüler olan altınla yapılan yemekler, hayatımıza “Yenilebilir altın” olgusunu getirmiştir. Oldukça pahalı olan bu uygulama için altın tozu, yaprak altın gibi farklı seçenekler bulunmaktadır.

8- Obje: Altından klozet, musluk… ya da ayakkabı… altın objeleri saymakla bitmez.

9- Kozmetik: Altın maske, son dönemlerde yine popüler olmuş bir uygulamadır. Uzmanlar, altının cilt yüzeyine faydalı olduğunu savunmaktadır.

Yazan: Gonca Çipe
Fotoğraflar: Pinterest

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.