Home / PÜF NOKTALARI  / Altın Nedir?

Altın Nedir?

Altın Latince ismi olan Aurum yani parlayan-ışıldayan anlamı ile sarı renkte kimyasal bir elementdir. Periyodik cetvelde 79 Atom numarası ve Au sembolü ile gösterilir.

Yumuşak, parlak sarı renkte metalikdir. Altının parlak sarı rengi, asıtlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri insanların ilk çağlardan beri ilgisini çekmiştir. Kolay kolay tepkimeye girmeyen, çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez.

Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Saf halde iken çok yumuşaktır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleri ile tarih boyunca en değerli metallerden sayılmıştır. Madeni para yapımında, kuyumculukta, dekorasyonda ve diş hekimliğinde kullanılır. Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında M.Ö. 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. Peru’da MÖ 2000 yılına ait altın ziynet eşyaları kalıntılarına rastlanmış olup,Amerika kıtasındaki Aztekler ve İnkaların da altına tutkun oldukları bilinmektedir. MÖ 550 yıllarında Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmış ve altının para olarak basılması ile de ticaret artmıştır.Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir. İskit ve Sarmatların (MÖ 1000) milli kahramanları konu alan altın toka yapımında ileri oldukları bilinmektedir. Dördüncü ve dokuzuncu yüzyıl aralarında ise altın kase, vazo işçiliğinde en güzel örnekleri vermişlerdir. Bu eserlerden bir kısmı New York, Morgan kolleksiyonunda teşhir edilmektedir. Türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlardır. Altın eşyayı sadece süs olarak kullanmışlardır. Ülkemizde genel olarak Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresinde çıkarılmaktadır.

Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

24 Ayar Altın nedir?

Altının kimyadaki saflığı “yüzde” ile, mücevhercilikteki saflığı ise “karat” veya “ayar” terimleriyle ifade edilir. Buna göre 24 ayar altın %100 saf altını ifade eder. 100 saf altın doğada bulunmayıp, en saf altın binde 999,9 saflıktadır.

22 Ayar Altın nedir?

22 ayar ise %91,6 saf altını ifade etmektedir.

18 Ayar Altın nedir?

18 ayar ise %75,0 saf altını ifade etmektedir.

14 Ayar Altın nedir?

14 ayar ise %58,5 saf altını ifade etmektedir.

8 Ayar Altın nedir?

8 ayar ise %33,3 saf altını ifade etmektedir.

Altın Nereden Geldi?

Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalar, dünya yüzeyinin altında bulunan altın ve platin rezervlerinin 4 milyar yıl önce başlayan ve yaklaşık 200 milyon yıl süren bir meteor yağmuru sonucu oluştuğunu ortaya çıkardı ve rezervin dünya yüzeyinin tamamını altın ve platinden oluşan 4 metre kalınlığındaki bir levha ile kaplamaya yetecek büyüklükte olduğunu belirtti.

Bugüne dek bilim dünyasında çok tartışılan madenlerin uzaydan gelmiş olabileceği tezi böylece büyük ölçüde kanıtlanmış oldu.

ETİKETLER:
Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.