Home / ALTIN  / Altın Hakkında

Altın Hakkında

Sembolü Au ,79 atom sayılı,atom ağırlığı 179 olan,1064 C derece de eriyen,19,3 yoğunlukla en yoğun ve en yumuşak elementlerden biridir.Isıyı ve elektriği çok iyi iletir.1 gram has altını 3300 metre tel olarak çekmek mümkündür.

Altın genelde yumuşak bir madendir ve işlenebilmesi için başka madenler ile karışımlar halinde kullanılır. Bir mücevherdeki altın miktarı karat ( ayar ) ismi verilen bir oransal sistem ile belirtilir.

Saf altın 24 ayar dır.Yumuşak bir yapıda olduğundan mücevher yapımında kullanılamaz ve külçeler halinde bulunur. Son derece pahalıdır. 18 karat (ayar) altında ise %75 oranında saf altın bulunur. Gümüş ve diğer bazı madenler katılarak hazırlanır. 14 karat (ayar) altında ise % 58,3 oranında saf altın bulunur. 12 karatta ise %50 saf altın vardır.

Altın; bakır,gümüş,nikel,iridyum,çinko vs gibi değişik katkılarla değişik renklerde üretilebilir.
Altın takılar içerdikleri altın miktarını ve hazırlayan kurumu gösteren sertifikaları ile satılırlar. Bütün altın mücevherlerin uygun bir köşesinde kaç ayar olduğunun damgası vardır. Bu damgası olmayan mücevherlerden kaçınılmalıdır.

Kuyumcular bazı basit yöntemler ile takıların içerdiği altın miktarını tespit edebilirler. Bu yöntemler karşılaştırmalı yöntemlerdir. Mihenk taşı kullanılan eski yöntemlerdendir. Hassasiyeti çok yüksek değildir.

1. KÜLÇE

Dünya’nın en büyük külçe altını 250 kg ağırlığındadır.

2. ALTIN MİKTARI

Şu anda dünyada bulunan tüm işlenmiş altının, 3 olimpik havuza sığdırılabileceği düşünülmektedir.

3. İNSAN VÜCUDU

Vücudumuzda 0.2 miligram ağırlığında altın vardır. Bu miktarın çoğu ise kanımızda dolaşır.

4. ALTIN MADALYA

Olimpiyatlarda verilen altın madalyaların sadece %1.34’ü altından oluşur.

5. ALTIN MADENLERİ

Altın madeni Dünya’nın her kıtasından çıkartılabilmektedir.

6. ALTIN YAPRAKLAR

Özel işlem görmüş altın yenilebilir.

7. DİZLERİNİZİN ÜSTÜNDEKİ SERVET

1 ton ağırlığındaki kişisel bilgisiyar yığınından, 17 ton altın rezervindeki miktardan daha çok altın elde edilebilir.

8. GÜNEŞ

Güneş’in kütlesinin 1 milyarda 60’ı altından oluşur. Bu ise 1.200.000.000.000.000.000.000 kg’a tekabül eder.

9. ALYANS

Sadece parmağa takıp çıkararak alyansların üzerinden yılda 6 miligramdan fazla altın yok olur.

10. OKALİPTUS YAPRAKLARI

Okaliptus yaprakları çok az miktarda da olsa altın atomu içerir.

Altının Kaç Rengi Olur?

Altına gümüşün ilavesi yeşilimsi, nikel ve platinin ilavesi beyaz, çinkonun ilavesi sarı, ve bakır ilavesi de bakır miktarına göre sarıdan kırmızıya kadar değişen renkler kazandırılabilir. Tamamlayıcı metalin gümüş ağırlıklı olması durumunda kuyumculuk sektöründe yeşil altın denilen, halk arasında sarı altın denilen renk yakalanır. Tamamlayıcı metalin bakır ağırlıklı olması durumunda kırmızı altın denilen renk yakalanır. Beyaz altın ise beyaz renge yakın çeşitli metallerin tamamlayıcı olarak kullanılmasıyla ortaya çıkar. Beyaz altın, üretim sonunda kirli beyaz bir renge sahiptir, Rodyum kaplanmasıyla tam beyaz renge kavuşur.

Altından yapılan heykel, kap, kacak, mücevher süsleme ve paraların hepsine altın işi adı verilir. Altın metallerin en yumuşağı ve en kolay biçimlendirilebilenidir. 10 g altın dövülerek 11 m²’lik ince bir levha veya çekilerek 570 m uzunluğunda ince bir tel elde edilebilir. En rahat çalışılabilen metal olarak kalemle işlenerek, kakılarak, dövülerek, oyularak, kabartılarak, dökülerek varak haline getirilip ahşap, metal, deri ve parşömen gibi başka eşyaları kaplamada da kullanılmıştır.

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.