Home / TRENDLER  / 14 Şubat için tek taş alacağım; eyvah!

14 Şubat için tek taş alacağım; eyvah!

Bu haberimiz, evlilik teklifini 14 Şubat Sevgililer Gününe denk getireceklere… En çok endişe duyulan ve korkulan konudur tektaş pırlanta yüzük. Bu korku teklif alacak kızları değil, erkekleri ilgilendiriyor. Beyler… Korkmayın! 25ayar tam da bu noktada sizinle…

Evlilik teklifi nasıl yapılacak, nerede yemek yenecek, hangi müzik çalacak?… Sorular… Sorular… Tüm bu sorulara birer cevap bulan erkekler, iş tektaş pırlanta yüzük seçimine gelince ışığa tutulmuş tavşan yavrusu gibi kalıyor. Bir kadın kadar kuşkusuz ki bilgi sahibi olamayan erkek, etrafını sorgulamaya başlıyor. Şanslıysa güveneceği bir tanıdığa rastlıyor. Ya kötü bir alışveriş deneyimi ile pırlantadan anlamaya başlıyor ya da zaten güvenli bir yerden mücevheri alarak, kendini tamamen satıcının ellerine bırakıyor. Sonunda kadın memnun; erkek memnun. İşte biz de tam bu noktada devreye giriyoruz; yardım bulamayan erkeklere, ziplenmiş pırlanta ve mücevher bilgisi ile…

Karat Karat Deyu Deyu…

 

Karat sanıldığının aksine pırlantanın pahalı olacağının bir işareti değil. Öyle pırlantalar vardır ki karatı çok düşük olmasına rağmen para yetişmez. Ama Türkiye’de kızların çoğu karata bakar. (Bu da size tüyo olsun)

 

Karat, renk, kesim ve berraklığı birbirinden ayırmak doğru olmaz. İşte pırlanta satan büyüklerimiz, buna pırlantanın 4C kuralı demişler.

Renkli Almasak Kaça Olur?

 

Halk arasında renkli pırlanta diye kullanılan bir tabir vardır. Tek taşlar için de kullanırlar bu tabiri… Aslında bu şu demek: Renksiz gözükmesine rağmen pırlanta, elmastan meydana geldiği için çoğunlukla bir renge sahiptir. Bunun da dereceleri vardır. Zaten renksiz bir pırlanta o kadar nadir olur ki; ne gören ne de ulaşabilen vardır. (Burası şaka. Nadir de olsa bulunur tabi.)

Berrak Bir Su Gibi

 

Şimdi bu da şöyle oluyor; tıpkı renk gibi berraklaştıkça fiyatı tavana vuruyor pırlantanın. Berraklık denilen, pırlantanın üzerinde bulunan minik lekelerdir ve gözle görülmezler. Uzmanlar anlar yani. (Pırlantanın sivilcesi diyebiliriz buna.)

Keserim Haa!

Çocukken bizlerin toplarını kesen amcaların uzmanlığı gibi ayrı bir uzmanlık gerektirir. Işıl ışıl görünmesini sağlayacak mevzu da budur.

 

İşte bu kadar basit her şey. Korkmanıza çok da gerek yok. Ama yok ben çok teknik bilgiler istiyorum derseniz, buyurun bu yazımıza o zaman…

Erkekler ceremesini çekerken, kızlar da keyfini sürsün. Ne yapalım; yapacak yok. Başa gelen evlenir 🙂

Bonus: 1-2 model de görsek fena olmazdı

EMEL PIRLANTA

ARİŞ PIRLANTA

PIRLANTA MERKEZİ

ZEN PIRLANTA

ROBERTO BENE

BLUE DIAMOND

Yazan: Çok Bilmiş

Değerlendirme
YORUM YOK

Sorry, the comment form is closed at this time.